Andreas Hörtnagl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andreas Hörtnagl
Narození28. listopadu 1942 (79 let)
Matrei am Brenner
Povolánípolitik
Oceněnítirolský kříž
záslužná dekorace ve zlatě Čestného odznaku za zásluhy o Rakouskou republiku
Politická stranaRakouská lidová strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Andreas Hörtnagl (* 28. listopadu 1942 Matrei am Brenner) je rakouský politik, v letech 19801992 byl starostou města Gries am Brenner.

Hörtnagl se stal známým kvůli konfliktu se svým předchůdcem Jakobem Stricknerem, který se chlubil tím, že pomohl k útěku Josefa Mengeleho do Itálie přes takzvanou „krysí linii“. Starosta Hörtnagl se styděl za chování svého předchůdce a omluvil se lidem, kteří přežili holokaust. Strickner jej zažaloval kvůli urážce na cti, ale u soudu byl bez úspěchu.

V roce 1991 založil starosta Hörtnagl na popud biskupa Reinholda Stechera ve své obci Gries am Brenner, první L'Archovou komunitu pro osoby se zdravotním postižením v Rakousku. Poté, co dovolil aby bylo v Gries am Brenner přijato 20 rumunských žadatelů o azyl, se mu v roce 1992 nepodařilo být znovuzvolen jako starosta. Na univerzitě v Innsbrucku a diecézi Innsbruck dostal za své zásluhy vysoké ceny.

V roce 1992 založil s Andreasem Maislingerem a Waltrem Guggenbergem spolek pro službu na památku holocaustu, a umožnil mladým Rakušanům spolupráci u památkách holocaustu.

V roce 1997 byl odvolán z asociace „mladých důstojníků a mladých revolucionářů“. Od roku 2000 je místopředsedou Asociace „rakouská zahraniční služba“.

2009 byl vyznamenán hejtmanem Güntherem Platterem záslužným křížem Tyrolska. Kříž měl být předán 19. září 2010 Luisem Durnwalderem.