Amerikanizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Košer verze restaurace McDonald's ve městě Aškelon], stát Izrael

Amerikanizace je termín popisující ovlivňování okolního světa určitými částmi kultury Spojených států amerických a jím zapříčiněný posun tohoto světa směrem k jejich hodnotvým a kulturním hlediskům. Lze jí označit za součást globalizace. Jako celá globalizace je amerikanizace vnímána velmi rozporuplně.

Média[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 20. století se díky moderní komunikaci, globalizaci a satelitní komunikaci šířila americká kultura, televizní seriály, filmy a moderní hudba do celého světa. Díky stále většímu počtu diváků se tak Hollywood a další filmová studia v USA stala centrem nejen americké ale i světové televizní zábavy a získala tak vliv na celý svět. V Evropě se objevily filmové žánry zcela nečekané, např. akční filmy či situační komedie. I americká hudba ovlivnila styl a směr moderní hudby nejprve evropské a poté i celosvětové.

Vlády v některých zemích (například Írán) se snaží vliv amerikanizace potlačit zákazy, tato opatření jsou však považována za nedemokratický akt. Tendence k omezování vlivu amerických pořadů se objevují i v Evropské unii. Ta určuje ve veřejnoprávních médiích vysílajích na území členských států EU podíl mezi domácí a ostatní tvorbou, a to za účelem podpory vlastní tvorby.

Za nejamerikanizovanější zemi v Evropě se považuje tradičně Norsko následované Finskem.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

Kromě médií je amerikanizace spojená ještě se změnou původně amerických firem v nadnárodní. Spojené státy jako ekonomicky nejsilnější země na světě vyváží veliké množství zboží i technologií. Společnosti jako McDonald's, Coca-Cola, Google či Microsoft se velmi úspěšně rozšířily do všech koutů světa, ve všech zemích dodržují téměř stejnou firemní kulturu, která vychází právě z té americké.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]