Allantoin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Allantoin
Strukturní vzorec Allantoinu
Systematické jméno (2,5-dioxo-4-imidazolidinyl)močovina
Registrační číslo CAS 97-59-6
Sumární vzorec C4H6N4O3
Molární hmotnost 158,116 4 g/mol
Teplota tání 239 °C

Allantoin je organická sloučenina na bázi močoviny, která je pro své výrazné regenerační účinky s oblibou využívána v kosmetice i farmakologii.

Chemická konstituce[editovat | editovat zdroj]

Allantoin, dusíkatá organická sloučenina, jejíž systematický název je (2,5-dioxo-4-imidazolidinyl)močovina, má vzhled bílého krystalického prášku a je produktem oxidace kyseliny močové. Chemický vzorec této látky je C4H6N4O3.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Allantoin je produktem purinového metabolismu většiny savců (s výjimkou vyšších primátů, včetně člověka) a je přítomen v jejich moči, lze jej však nalézt také v řadě rostlin – zejména v léčivé rostlině z čeledi brutnákovitých, kterou je kostival lékařský (Symphytum officinale L.).

Význam[editovat | editovat zdroj]

Allantoin má regenerační účinky, podporuje hojení pokožky, sliznic, a zlomenin (podporuje tvorbu tkáně, která spojuje úlomky kostí po zlomenině), a pro tyto cenné vlastnosti je hojně využíván v kosmetologii i lékařství. Můžeme jej najít v krémech či dalších kosmetických přípravcích podporujících hojivé procesy (krémy proti akné, čisticí a zklidňující tonika, regenerační pleťové krémy, sprchové gely či šampóny, užívá se při léčení ran a vředů, atd). Allantoin se též užívá vnitřně - při léčbě poškození sliznic, hlavně sliznic hltanu a žaludku (léčení žaludečních a dvanácterníkových vředů), je častou přísadou přípravků určených pro ústní hygienu – najdeme ho v řadě zubních past, v ústních kloktadlech používaných při špatně se hojících zánětech dutiny ústní (obzvláště při paradentóze). Nalezneme jej však i v řadě dalších farmaceutických aplikacích (ušní či oční kapky, atd.).