Alexej Jelisejev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexej Stanislavovič Jelisejev
Kosmonaut RKK Eněrgija
Státní příslušnostSovětský svaz SSSR/RuskoRusko Rusko
Datum narození13. července 1934 (89 let)
Místo narozeníŽizdra, Kalužská oblast SSSR
Předchozí
zaměstnání
inženýr
Čas ve vesmíru8 dní, 22 hodin a 20 minut
Kosmonaut od23. května 1966
MiseSojuz 5, Sojuz 4, Sojuz 8, Sojuz 10
Znaky misíZnak mise
Kosmonaut do10. ledna 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexej Stanislavovič Jelisejev rusky Елисеев, Алексей Станиславович, (* 13. července 1934 Žizdra,[1] Kalužská oblast SSSR) je ruský vědecký pracovník, bývalý sovětský kosmonaut z lodí Sojuz. V kosmu byl třikrát jako palubní inženýr.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení 10. třídy se přihlásil na Baumannovu vysokou technickou školu v Moskvě. Matka byla chemičkou, stala se doktorkou věd a k učení jej cílevědomě vedla. Na vysoké škole se věnoval hlavně teorii automatického řízení a pak se věnoval rozvoji kosmické techniky. Získal titul mistra sportu, byl dvojnásobný šampión SSSR v šermu.[2] Zajímal se o malířství a rád navštěvoval i v pozdním věku výstavy. Mezi kosmonauty se dostal pozdě, ale velice rychle zvládl přípravné etapy. Později se stal doktorem technických věd, byl ředitelem programu Sojuz-Apollo za sovětskou stranu i vedoucím letu první mezinárodní posádky. Často měl službu v řídícím kosmickém středisku. V roce 2007 se zúčastnil XX. Mezinárodního planetárního kongresu ve Skotsku.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Na počátku roku 1969 odstartoval z Bajkonuru v lodi Sojuz 5 na oběžnou dráhu Země. Partnery mu byli kosmonauti Volynov a Chrunov. Na oběžné dráze přešli do lodě Sojuz 4 (první přestup posádek dvou lodí ve vesmíru na světě) a s ní se vrátili na Zem. Přistáli v kabině na padácích na území Kazachstánu.

Ještě téhož roku startoval do vesmíru podruhé, bylo to v Sojuzu 8 s Šatalovem, na oběžné dráze letěli společně se Sojuzem 6 a Sojuzem 7 (první hromadný let tří kosmických lodí ve vesmíru).

Za necelé dva roky byl ve vesmíru v Sojuzu 10 se Šatalovem a Rukavišnikovem, připojili se na pět hodin k nové orbitální stanici Saljut 1. Tento let trval 47 hodin.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté SSSR, s. 355. 
  2. CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha: Práce, 1987. Kapitola První spojení, s. 8. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Alexej Stanislavovič Jelisejev, s. 106. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]