Boris Volynov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boris Valentinovič Volynov
Boris Volynov na sovětské poštovní známce (vlevo)
Boris Volynov na sovětské poštovní známce (vlevo)
Státní příslušnostSovětský svaz SSSR/RuskoRusko Rusko
Datum narození18. prosince 1934 (87 let)
Místo narozeníIrkutsk SSSR
Předchozí
zaměstnání
Inženýr
HodnostPlukovník
Čas ve vesmíru52d 07h 17m
Kosmonaut od1960
MiseSojuz 5, Sojuz 21
Kosmonaut do1982
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boris Valentinovič Volynov, rusky Волынов, Борис Валентинович , (*18. prosinec 1934 Irkutsk,[1] SSSR), je sovětský letec a kosmonaut ruské národnosti z lodí Sojuz.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v hornickém městě Prokopijevsk v Kuzbasu.[2] Matka byla lékařkou, nevlastní otec sloužil v armádě. Boris se přihlásil do leteckého učiliště, chtěl být letcem, přijali ho jen jako navigátora. Ale časem dosáhl svého snu, létal a stal se kosmonautem. Do Hvězdného městečka ho přijali s první skupinou. Kolega kosmonaut German Titov jej popsal jako vysokého mladého člověka s jasnýma očima a vlnivými tmavými vlasy. Vše dělal klidně a uvážlivě, nicméně Jurij Gagarin připomínal i jeho temperamentnost a výtečné znalosti.


Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Do vesmíru se dostal roku 1969 na Sojuzu 5 společně s Jelisejevem a Chrunovem. Po spojení se Sojuzem 4 na orbitě oba jeho partneři přestoupili ze Sojuzu 5 na Sojuz 4, na Zemi, na území Kazachstánu tedy přistál sám. Se čtyřmi vyraženými zuby, protože padáky nestačily loď ubrzdit. Po úspěšném letu získal první řády a vyznamenání, ale hlavně se musel přeškolit na novou techniku. Když startoval Saljut 3, byl v Řídícím středisku létání jako spojovací operátor.[3]

Po sedmi letech letěl podruhé na Sojuzu 21 společně s kosmonautem Vitalijem Žolobovem. Připojili se k orbitální stanici Saljut 5, kde pracovali 49 dní. Start i přistání byly stejné, jako při prvním letu.[zdroj?!] Až dodatečně se přiznali k ostré hádce a ohrožení pistolí, kterou Volynov vytáhl na svého kolegu.[zdroj?!] Na Zem se vrátili předčasně[zdroj?!] a za trest[zdroj?!] již nikdy ani jeden z nich do vesmíru neletěl.[4] Během dvou let strávil na oběžné dráze 52 dní.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

V roce 1990 byl plukovníkem a toho roku byl vyřazen ze Střediska kosmonautů. Cestoval po mnoha různých konferencích a srazech kosmonautů, např. v roce 2005 byl na 21. ročníku Kosmických dní v Německu. Je ženatý, má dvě děti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti SSSR, s. 354. 
  2. CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha: Práce, 1987. Kapitola Saljut 5, s. 55. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Boris Valentinovič Volynov, s. 239. 
  4. Kosmonauti se kdysi málem postříleli. Zavalení horníci naštěstí nemají zbraně [online]. Technet.idnes.cz [cit. 2010-08-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]