Alexandr Balandin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Nikolajevič Balandin
kosmonaut NPO Eněrgija
Státní příslušnost SSSR/Rusko
Datum narození 30. července 1953 (66 let)
Místo narození Frjazino, Moskevská oblast, RSFSR
Předchozí
zaměstnání
inženýr
Čas ve vesmíru 179d 1h 18m
Kosmonaut od 8. prosince 1978
Mise Sojuz TM-9/Mir
Kosmonaut do 17. října 1994
Pozdější zaměstnání ředitel podniku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Nikolajevič Balandin rusky Баландин, Александр Николаевич (* 30. července 1953 ve Frjazinu, Moskevská oblast, RSFSR – dnes Rusko) je bývalý sovětský kosmonaut, který pracoval pět měsíců na stanici Mir.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval Moskevskou vysokou technickou školu N. E. Baumana v Moskvě a pak byl zaměstnán u NPO Eněrgija v Kaliningradu u Moskvy (dnes Koroljov) nejdříve jako technik, pak od 8. prosince 1978 v sovětském týmu kosmonautů NPO Energija.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Z kosmodromu Bajkonur letěl koncem července 1990, kdy mu bylo 36 let, na palubě sovětské kosmické lodě Sojuz TM-9. Loď byla po úspěšném startu klasifikována v COSPAR pod označením 1990–014A. Spolu s ním letěl Anatolij Solovjov z vojenského oddílu CPK. Po dvou dnech letu na oběžné dráze se připojili k Miru, kde sloužila předchozí posádka Alexandr Viktorenko a Alexandr Serebrov. Společně prováděli řadu prací, po pěti dnech pak stará posádka v Sojuzu TM-8 dne 19. února odletěla na Zem.

Nová, šestá základní posádka Miru (Mir byl dle COSPARu 1986-017A) dne 21. února přeparkovala svou loď k uprázdněnému čelnímu stykovacímu uzlu a pokračovala ve své práci na stanici. Dne 3. března se ke stanici připojila nákladní loď Progress M-3, 20. dubna se od stanice odpoutala. Další zásobovací loď Progress 42 byla u stanice v květnu.

Součástí jejich práce byly experimenty na československo-sovětském zařízení Inkubator-2 (biologické pokusy), na stanici instalovali nový počítač, několikrát vystoupili ve skafandrech do vesmíru k provedení úprav stanice zvenčí, instalace stabilizované plošiny československé výroby ASP-G-M s videospektrální aparaturou.

Dne 28. května 1990 oba kosmonauti po odletu Progressu 42 přeparkovali svou loď Sojuz zpátky k zadnímu uzlu. 10. června se ke stanici připojil další velký modul Kristall, o necelý měsíc později byl přeparkován Sojuz zpět k přednímu uzlu. Mezitím posádka pokračovala v plnění mnoha zadaných úkolů. Počátkem července se ke stanici připojila loď Sojuz TM-10 s novou základní posádkou Gennadij Manakov a Gennadij Strekalov. Společně pracovali několik dní na stanici, 9. srpna pak Sojuz TM-9 se stejnou posádkou, se kterou k Miru přiletěl, provedl odpojení a přistání na Zemi 72 km od města Arkalyk.

Je registrován jako 236. člověk ve vesmíru se 179 dny strávenými v kosmu. Absolvoval 2 výstupy do volného vesmíru (EVA), vesměs ze stanice Mir, při nichž strávil 10,5 hodiny.

Po letu[editovat | editovat zdroj]

Z týmu kosmonautů odešel 17. října 1994. Roku 2000 byl předsedou rady ředitelů společnosti Lending.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]