Aletopelta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAletopelta
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 80 až 72 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Aletopelta
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Ankylosauria
Čeleď Ankylosauridae
Rod Aletopelta
Binomické jméno
Aletopelta coombsi
Kirkland & Ford, 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aletopelta („potulující se štít“) je rodem dávno vyhynulého ankylosauridního dinosaura, který žil asi před 75 miliony let v období pozdní svrchní křídy (věk kampán). Jeho nekompletní fosilní kostra byla objevena v sedimentech souvrství Point Loma na území státu Kalifornie (USA). Jde o prvního vědecky popsaného dinosaura z území tohoto amerického státu.[1] Po smrti klesl tento dinosaurus ke dnu mělkého moře a kolem jeho obrněného "krunýře" pak na nějakou dobu vznikl malý útes, vzdáleně podobný dnešním korálovým útesům.

Tento ptakopánvý dinosaurus dosahoval délky asi 5 metrů a hmotnosti 2 tun[2], takže patřil k poměrně velkým ankylosaurům. Stejně jako jeho příbuzní představoval silně "obrněného" čtyřnohého býložravce, schopného aktivní obrany před útoky větších teropodních dinosaurů. Jeho zbraní byla těžká kostěná ocasní palice. V současnosti je znám jediný druh tohoto rodu, typový A. coombsi. Druhové jméno odkazuje k postavě paleontologa Waltera P. Coombse Jr., který významně přispěl právě k pochopení ankylosaurů jako skupiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 40). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 233 (anglicky)

Zdroje[editovat | editovat zdroj]