Alef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O hudebním albu pojednává článek Alef (album).
Hebrejský alef napsaný pomocí bezpatkového písma a pomocí patkového písma (zprava doleva)

Alef (hebrejsky אלף‎‎, symbol א) je první písmeno hebrejského písma. Zároveň se jedná i o první písmeno příbuzného fénického písma, kde má ovšem podobu obrázek písma. Ekvivalentem v příbuzném arabském písmu je písmeno alif (podoba ا) a v syrském álaf (podoba ܐ).

Písmeno alef je příbuzné s řeckým písmenem alfa, které se vyvinulo z fénického alefu a které je naopak předkem písmene A z latinky a písmene А z cyrilice.

Předpokládá se, že alef samotný se vyvinul ze západosemitského výrazu pro „vola“ a jeho podoba že vznikla z protosinajského písmene odvozeného z egyptského hieroglyfu pro hlavu vola:

F1

Využití v hebrejštině[editovat | editovat zdroj]

Zvukovou podobou písmene v klasické hebrejštině byl ráz ([ʔ] IPA), což se obvykle přepisuje jako ʾ (Unicode znak U+02BE). V moderní hebrejštině také může reprezentovat ráz, ale bývá též používán v situaci, kdy sám o sobě nereprezentuje žádný zvuk, ten je pak dán pouze přidruženou samohláskou.

V rámci systému hebrejských číslic i v rámci gematrie má hodnotu 1, použit na začátku zápisu letopočtu židovského kalendáře má význam 1000 (například א'תשנ"ד je zapsáno arabskými číslicemi 1754.

Využití v matematice[editovat | editovat zdroj]

V teorii množin se alef používá pro označení funkce Alef, která ordinálnímu číslu přiřadí kardinální číslo představující -tou nejmenší nekonečnou mohutnost.

Reprezentace v počítači[editovat | editovat zdroj]

V syntaxi typografickém systému LaTeX (a tedy i při vkládání matematických vzorců například do MediaWiki) lze alef zapsat pomocí příkazu \aleph.

Unicode číslo U+05D0
Jméno v unicode HEBREW LETTER ALEF
HTML א
číslo v kódování ISO 8859-8 0xe0

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aleph na anglické Wikipedii.