Albert Renger-Patzsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Albert Renger-Patzsch
Narození22. června 1897
Würzburg
Úmrtí27. září 1966 (ve věku 69 let)
Wamel
Alma materTechnická univerzita Drážďany
Povolánífotograf
DětiSabine Renger-Patzsch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Renger-Patzsch (22. června 1897 Würzburg27. srpna 1966 Wamel u Soestu) byl významný německý fotograf. Řadí se do světové meziválečné avantgardy jako zástupce německé Nové věcnosti (Neue Sachlichkeit) společně s umělci, jako byli Karl Blossfeldt, Walter Peterhans, Helmar Lerski a August Sander.[1] Tato skupina představovala nový směr, kterým se vydala fotografie v Evropě – tzv. nemanipulovaná fotografie.[2] Byl tvůrcem programu fotografie Nové věcnosti. Inspiroval mimo jiné Josefa Sudka, který pod jeho vlivem pořídil své přírodní snímky z roku 1935 jako Spadlý list, Jarní listy, Ranní rosa a Ostružiny.[3]

Život[editovat | editovat zdroj]

Renger-Patzsch se narodil v bavorském Würzburgu a fotografovat začal ve dvanácti letech. Po vojenské službě v první světové válce vystudoval chemii na Drážďanské Technické Univerzitě. Na počátku dvacátých let působil jako fotožurnalista pro Chicago Tribune posléze se stal nezávislým a roku 1925 vydává knihu Das Chorgestühl von Kappenberg. Svou první výstavu měl v roce 1927. Druhá kniha Die Welt ist schön (Svět je krásný) následovala o rok později. Tato jeho nejznámější kniha je kolekcí stovky fotografií, v němž jsou různé přírodní formy, průmyslové objekty a výrobky prezentovány s čistotou a brilancí technické ilustrace. Jednotlivé předměty jsou převážně vytržené z kontextu a zobrazovány ve své jednoduchosti a těsném ořezu. Snímky fascinují diváka svou jednoduchostí a přehledností.

Během třicátých let Renger-Patzsch fotografoval pro průmysl a reklamu. Jeho archivy však byly zničeny za druhé světové války. V roce 1944 se přestěhoval do Wamelu, kde strávil zbytek svého života.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albert Renger-Patzsch na anglické Wikipedii.

  1. Okruhy otázek pro magisterské zkoušky z dějin fotografie, Ateliér reklamní fotografie – dějiny oboru 2007/2008.
  2. Disk, časopis pro studium dramatického umění, 6. prosinec 2003.
  3. Antonín Dufek, Josef Sudek neznámý – salonní fotografie 1918–1942, nakladatelství Kant, Moravská galerie v Brně, 2006, ISBN 80-7027-157-4.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Michalski, Sergiusz (1994). New Objectivity. Cologne: Benedikt Taschen. ISBN 3-8228-9650-0
  • Schmied, Wieland (1978). Neue Sachlichkeit and German Realism of the Twenties. London: Arts Council of Great Britain. ISBN 0-7287-0184-7

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]