Albánská riviéra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albánská riviéra
Karte Albanische Riviera.png
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pobřeží u Ksamilu

Albánská riviéra (albánsky Riviera shqiptare/Bregu) je označení pobřeží Jónského moře v jižní Albánii. Rozprostírá se od Karaburunského poloostrova na severu a města Vlora až k hranici s Řeckem u města Konispol. Často je za oblast albánské riviéry nesprávně označováno celé pobřeží země, vč. Jaderského moře na severu.

Riviéra se stala populární po obnově infrastruktury, především hlavní silnice SH8 v roce 2009. V roce 2009 ji proslavila vystoupení DJe Tiësto. V roce 2010 se zde natáčela jedna z epizod seriálu Top Gear.

Riviéra je známá svým nočním životem, ekoturistice, a luxusními letovisky, které zde byly v posledních letech vybudovány. Nachází se zde také tradiční středomořské vesnice, opuštěné a odlehlé pláže, zálivy, jeskyně apod. Z kulturního hlediska se jedná o oblast obývanou tradičně Albánci pravoslavného vyznání.[1] Směrem od moře terén velmi rychle stoupá až k nadmořské výšce okolo 2000 m v pohoří Kanali. Okolní příroda je cílem pro horskou turistiku (např. Národní park Llogara).

Mezi turistická letoviska albánské riviéry patří např. Himara, Dhërmi, Sarandë, nebo Ksamil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albanska rivijera na srbské Wikipedii.

  1. Článek na portálu hedvabnastezka.cz