Alžbeta Göllnerová-Gwerková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alžbeta Göllnerová-Gwerková
Narození 19. října 1905
Čierny Balog
Úmrtí 18. prosince 1944 (ve věku 39 let)
Banská Bystrica
Povolání literární historička
Alma mater Univerzita Karlova
Manžel(ka) Edmund Gwerk
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alžbeta Göllnerová-Gwerková, rozená Göllnerová (19. října 1905 Čierny Balog18. prosince 1944 Banská Bystrica) byla slovenská literární historička a překladatelka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházela ze židovské rodiny. V letech 1917–1919 studovala na obchodní škole, 1919–1925 na gymnáziu v Banské Bystrici, 1925–1930 češtinu a maďarštinu na Filozofické fakultě UK v Praze. Absolvovala studijní pobyt na Sorbonně v Paříži a v Kluži. Učitelka ve Spišské Nové Vsi, v Rimavské Sobotě, na maďarském učitelském ústavu v Bratislavě, 1939–1944 na gymnáziu a na učitelském ústavu v Banské Štiavnici. Iniciátorka a průkopnice moderní slovenské hungaristiky. Vědecky pracovala i v oblasti historiografie, soustředila se na období starších slovenských dějin v období reformace. Později se zaměřila na problematiku maďarské literatury 19. a 20. století. Spolupracovala na slovensko-maďarském slovníku. Věnovala se i výzkumu slovenské literatury, připravila medailony o předních slovenských spisovatelích, v rukopisech zanechala monografie o E. M. Šoltésové a teoretickou práci o románu. V letech 1932–1938 členka redakčního kruhu časopisu Prúdy, literárního časopisu Služba. Aktivistka a funkcionářka spolků a ženského hnutí na Slovensku, spoluzakladatelka a spoluautorka feministického sborníku, ve kterém propagovala úplnou emancipaci ženy.

Alžbeta Göllnerová-Gwerková byla účastnicí SNP, byla také rasově pronásledována. Dne 10. listopadu 1944 byla v Banské Bystrici zatčena nacisty. Byla popravena spolu s dalšími vězni z Banské Bystrice ranou do týla v protitankových zákopech u Banské Bystrice-Kremničky (masakr v Kremničce).

V bratislavské Petržalce a v Banské Štiavnici je na její počest pojmenována ulice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alžbeta Göllnerová-Gwerková na slovenské Wikipedii.