Álí Qápú

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Alí Qápú)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Álí Qápú
Palác během zlaté hodiny
Palác během zlaté hodiny
Účel stavby
Základní informace
Slohsafíovská architektura, íránská architektura
Materiálycihla, hliněná stavba, omítka, keramický obklad a dřevo
StavebníkSafíovci
Současný majitelÍrán
Poloha
AdresaIsfahán, ÍránÍrán Írán
UliceNaqš-e džahán
Nadmořská výška1 573 m
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Álí Qápú (persky عالی‌ قاپو‎) je císařský palác v íránském Isfahánu. Nachází se na západní straně náměstí Naqš-e džahán, naproti mešitě šejcha Lotfolláha, a původně byl navržen jako rozsáhlý vstupní portál do velkého paláce, který se táhl od náměstí Naqš-e džahán až k ulici Čahárbágh. Palác sloužil jako oficiální sídlo perských císařů z dynastie Safíovců. UNESCO zapsalo palác a náměstí na seznam světového dědictví kvůli jeho kulturnímu a historickému významu. Palác je vysoký osmačtyřicet metrů a má šest pater, z nichž každé je přístupné po točitém schodišti. V šestém patře se ve stěnách nacházejí hluboké kruhové výklenky, které mají nejen estetickou, ale i akustickou hodnotu. Palác je považován za nejlepší příklad safíovské architektury.

Název Álí Qápú[pozn. 1] dostalo toto místo proto, že se nacházelo přímo u vchodu do safíovských paláců, které se táhly od náměstí Naqš-e džahán až k ulici Čahárbágh. Budova byla postavena na základě dekretu Abbáse I. Velikého na počátku 17. století. Právě zde Abbás I. Veliký přijímal vznešené návštěvy a zahraniční velvyslance. Abbás I. Veliký zde poprvé oslavil Nourúz (íránský nový rok) v roce 1597 n. l.

Palác je bohatý na naturalistické nástěnné malby od Rezy Abbásího, dvorního malíře Abbáse I. Velikého, a jeho žáků. Na jeho dílech se objevují rostlinné, zvířecí a ptačí motivy. Vysoce zdobené dveře a okna paláce byly téměř všechny vykradeny. Za vlády posledního safíovského vládce Husajna Šáha byl palác opraven a podstatně restaurován, ale během krátké vlády afghánských invazistů začal chátrat. Za vlády Násira ad-Dín Šáha byly safíovské římsy a květinové dlaždice nad portálem nahrazeny dlaždicemi s nápisy.

Abbás II. se nadšeně věnoval zkrášlování a zdokonalování paláce.

Kancelář byla umístěna v prvním patře. V šestém se konaly královské recepce a hostiny. V tomto patře se nacházejí největší místnosti. Štuková výzdoba hodovní síně oplývá motivy různých nádob a pohárů. Vystupovaly zde různé hudební soubory.

Z horních ochozů sledoval safíovský panovník čovgán (pólo), vojenské manévry a dostihy na náměstí Naqš-e džahán.

Palác je vyobrazen na rubu íránské bankovky v hodnotě 20 000 rijálů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Název pochází z perského Álí (což znamená „císařský“ nebo „veliký“) a ázerbajdžánského Qápú (což znamená „brána“)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ali Qapu na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FERRANTE, M. Dessins et observations préliminaires pour la restauration du palais de ‛Alī Qāpū. Řím: [s.n.], 1968. S. 137–206. 
  • GALDIERI, E. Eṣfahān: ‛Alī Qāpū: An Architectural Survey. Řím: [s.n.], 1979.