Ahmad Šáh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ahmad Šáh
perský šáh
Narození21. ledna 1898
Tabríz
Úmrtí21. února 1930 (ve věku 32 let)
Neuilly-sur-Seine
PohřbenKarbalá
PotomciFereydoun Mirza Qajar, Irandokht a Homayun Dokht
OtecMuhammad Alí Šáh
MatkaMalekeh Jahan
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ahmad Šáh (persky احمد شاه قاجار‎ ; 21. ledna 189821. února 1930 Neuilly-sur-Seine, Francie) byl perský šáh z rodu Kádžárovců vládnoucí od 16. července 1909 do 31. října 1925. Jeho otcem byl šáh Muhammad Alí (19071909), dědem šáh Muzaffaruddín (18961907).

Šáhem byl Ahmad provolán za složité situace uprostřed perské revoluce, ve věku pouhých jedenácti let. Jeho otce Muhammada Alího perští nacionalisté po třídenních pouličních bojích donutili uprchnout na ruské velvyslanectví v Teheránu a poté jej sesadili. Mladý Ahmad politiku v prvních letech své vlády příliš neovlivňoval, potlačení radikálních proudů revoluce za něj vykonali jiní. Během světové války byla Persie navzdory vyhlášení neutrality zatažena do zápasu obou mocenských skupin, neboť její teritorium leželo ve strategické oblasti mezi Osmanskou říší (stojící na straně Ústředních mocností) a britskou Indií.

Ahmada Šáha zbavil moci plukovník kozácké brigády Rezá Chán, který v roce 1921 provedl státní převrat, o tři roky později vyhlásil záměr nastolit republiku, pro odpor šíitského kléru však nakonec převzal vládu sám a stal se zakladatelem nové dynastie Pahlaví. Ahmad žil po zbytek života ve Francii, aniž by sesazení svého rodu kdy uznal.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tauer, F.: Svět islámu, Praha 1984, s. 263.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]