Agua

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agua
Vulkán Agua (v popředí město Antigua Guatemala)
Vulkán Agua (v popředí město Antigua Guatemala)

Vrchol 3765 m n. m.
Prominence 1981 m
Izolace 14,6 km
Seznamy Ultraprominentní hory
Hory Střední Ameriky #8
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy GuatemalaGuatemala Guatemala
Pohoří Sierra Madre de Chiapas
Souřadnice
Agua
Agua
Typ stratovulkán
Erupce neznámo
Hornina čedič, andezit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agua (španělsky Voda) je neaktivní sopka ve středoamerickém státě Guatemala. Z většiny se rozkládá na území guatemalského departamentu Sacatepéquez. Nedaleko od vulkánu se nachází město Antigua Guatemala i Ciudad de Guatemala.

Za svoje pojmenování vděčí jezeru v jeho kráteru. Právě toto kráterové jezero se v důsledku vydatných dešťů 11. září 1541 vylilo a následný bahnotok zničil tehdejší hlavní město Guatemalského království - území, které v té době začínali kolonizovat Španělé ve Střední Americe. Tota lokalita je dnes známá jako Ciudad Vieja. Po této události byla hlavním městem ustanovena Antigua Guatemala.

Dosahuje nadmořské výšky 3  765 metrů nad hladinou moře. Uvádí se, že poslední aktivita probíhala v období holocénu. Na úpatí sopky se pěstuje kávovník, ve vyšších polohách kukuřice a vrcholek je pokryt původním lesem. V těsné blízkosti vulkánu se nacházejí dva další významné guatemalské vulkány - Fuego a Acatenango. Klima zde panuje studené a větrné ovlivněné právě výškou, do které vystupuje sopka nad okolní terén. Na vrcholku občas i napadne sníh - naposledy v lednu 1967.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]