Agua

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agua
Vulkán Agua (v popředí město Antigua Guatemala)
Vulkán Agua (v popředí město Antigua Guatemala)

Vrchol 3765 m n. m.
Prominence 1981 m
Izolace 14,6 km
Seznamy Ultraprominentní hory
Hory Střední Ameriky #8
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy GuatemalaGuatemala Guatemala
Pohoří Sierra Madre de Chiapas
Souřadnice
Agua
Agua
Typ stratovulkán
Erupce neznámo
Hornina čedič, andezit
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agua (španělsky Voda) je neaktivní sopka ve středoamerickém státě Guatemala. Z většiny se rozkládá na území guatemalského departamentu Sacatepéquez. Nedaleko od vulkánu se nachází město Antigua Guatemala i Ciudad de Guatemala.

Za svoje pojmenování vděčí jezeru v jeho kráteru. Právě toto kráterové jezero se v důsledku vydatných dešťů 11. září 1541 vylilo a následný bahnotok zničil tehdejší hlavní město Guatemalského království - území, které v té době začínali kolonizovat Španělé ve Střední Americe. Tota lokalita je dnes známá jako Ciudad Vieja. Po této události byla hlavním městem ustanovena Antigua Guatemala.

Dosahuje nadmořské výšky 3  765 metrů nad hladinou moře. Uvádí se, že poslední aktivita probíhala v období holocénu. Na úpatí sopky se pěstuje kávovník, ve vyšších polohách kukuřice a vrcholek je pokryt původním lesem. V těsné blízkosti vulkánu se nacházejí dva další významné guatemalské vulkány - Fuego a Acatenango. Klima zde panuje studené a větrné ovlivněné právě výškou, do které vystupuje sopka nad okolní terén. Na vrcholku občas i napadne sníh - naposledy v lednu 1967.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]