Agapornis etiopský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAgapornis etiopský
alternativní popis obrázku chybí
Sameček v Etiopii
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád papoušci (Psittaciformes)
Čeleď Psittaculidae
Rod papoušík (Agapornis)
Binomické jméno
Agapornis taranta
(Stanley, 1814)
Synonyma

Papoušík etiopský

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agapornis etiopský, neboli papoušík etiopský (Agapornis taranta), je převážně zeleně zbarvení pták z řádu papoušků, z rodu Agapornis, také zvaném papoušík. S délkou těla 16,5 cm je největší ze všech žijících druhů agapornisů. Samce lze od samice lehce rozpoznat díky výrazně červenému čelu, které samice nemají. Volně se vyskytují pouze v Etiopii a Eritreiji a jedná se o jednoho z méně častých agapornisů, které můžeme najít v klecích chovatelů.[2] Lidově se jim v Česku říká i tarantíci.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Volně žijící samička v Etiopii
Sameček v zoo v San Diegu

Agapornis etiopský je s délkou těla okolo 16 cm největším ze všech agapornisů. Také u něj, na rozdíl od většiny z agapornisů, lze vcelku snadno určit pohlaví; jedná se druh s výrazným pohlavním dimorfismem. Dimorfismus se projeví u mladých ptáků již po prvním přepeření, kdy se u samečků ukáže výrazně červené čelo, které samičky nemají. Hmotnost se pohybuje mezi 57 a 63 g. Zbytek těla je zářivě světle zelený, peří na křídlech bývá tmavší a méně nápadité. Nohy jsou drobné, šedé barvy, zobák je zářivě narůžovělý až červený. Oči kulaté, téměř celé černé, jen modré duhovky vyčnívají.

Stejně jako jiní agapornisové, i tento je, i když spíše vzácně, k vidění jako okrasný pták. Po dlouhodobém šlechtění vzniklo tedy i několik mutací, například olivová, tmavý faktor, místy, bronzově plavá či bledě plavá.[3]

Co se týče vyhledávaných biotopů, pak agapornisové etiopští vyhledávají vysoké pláně a horské oblasti Eritrey a Etiopie.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Agapornisové etiopští se ve volné přírodě živí semeny, kukuřicí, jablky, nebo také fíky. Běžně hnízdí ve stromových dutinách. Do dutiny vystlané peřím, které si samička sama ze svého břicha vytrhá,[3] naklade tři až čtyři čistě bílá vejce, která následně inkubuje po dobu asi 23 dní. Do 45 dnů po vylíhnutí jsou mláďata plně opeřená.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Agapornisové etiopští jsou vhodní jako klecoví ptáci z mnoha důvodů, jedním z nich je i jejich povaha. ta je klidná, stabilní, důvěřivá vůči lidem... Jedná se o schopné rodiče, chůvičky jsou nutné jen ve velmi zvláštních případech. Problémy ale bývají s vytrháváním peří. Toto chování je typické pro klecové ptáky, kteří zažívají stres nebo jiné psychické problémy. Na rozdíl od jiných klecových ptáků jsou tito tišší.[3]

K hnízdění v zajetí stačí obyčejná budka se dvěma komorami; jednou předsíní, tedy vletovou komorou, a druhou, kde může samice nerušeně hnízdit. Ještě před začátkem doby hnízdění je vhodné od sebe oddělit jednotlivé páry, držet více párů v jedné voliéře v době hnízdění není z důvodu jejich zdraví příliš vhodné.

Taxonomie a status[editovat | editovat zdroj]

Druh agapornis etiopský byl poprvé popsán britským hrabětem Edwardem Smith-Stanleyem v roce 1814. Rod agapornis je celkem devítihlavý rod drobných ptáků, které spojuje jako pestře zbarvení peří tak sociální chování. Druh netvoří žádné poddruhy a jelikož se jedná o poměrně hojného ptáka se stabilní populací, dle IUCN mu přísluší status málo dotčený, tedy nechráněný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black-winged lovebird na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. ALDERTON, David. The Ultimate Encyclopedia of Caged and Aviary Birds. Londýn: [s.n.] ISBN 1-84309-164-X. S. 219. 
  3. a b c d Agapornis etiopský (Agapornis taranta) [online]. www.ifauna.cz, 2012-01-26 [cit. 2015-01-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]