Ada Međica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ada Međica
Hausbóty (Splavovi) na řece Sávě
Hausbóty (Splavovi) na řece Sávě
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška78 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Ada Međica
Ada Međica
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ada Međica (srbsky Ада Међица) je místní část města Bělehrad a ostrov řeky Sávy.[1][2] Administrativně patří do čtvrti Novi Beograd. Ada Međica je ostrov oválného tvaru, přibližně jeden kilometr dlouhý a asi 200 široký. Nachází se severně od středu většího ostrova Ada Ciganlija, respektive mezi ním a Novým Bělehradem asi 4 kilometry jihozápadně od ústí Sávy do Dunaje.

Ostrov je zalesněný a přístupný pouze na malých plavidlech. Nemá žádné trvalé obyvatele, ale je na něm mnoho víkendových příbytků obyvatel Bělehradu. V letních měsících zde tráví volný čas až 2000 lidí. Volnočasové aktivity zahrnují koupání, procházky a barbecue, území ostrova je téměř nedotčeno a bez turistické infrastruktury. Jedno z místních sídlišť, které tvoří část Nového Bělehradu zvanou Blokovi byla v 90. letech 20. století pojmenována Ada Međica. V roce 2002 zde žilo 4636 obyvatel.

Jméno ostrova – Ada Međica – znamená v srbštině „hraniční říční ostrov“. Řeka Sáva tvořila po staletí hranici mezi různými říšemi a státy (Římská a Byzantská říše, Uherské království, Srbsko, Osmanská říše, Habsburská monarchie atd.) Ostrov je na hranici i v současnosti, protože patří do místní části Nový Bělehrad a jen 100 metrů vzdálený ostrov Ada Ciganlija patří do čtvrti Čukarica.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ada Međica na anglické Wikipedii.

  1. Magic Map. Beograd-plan grada. Smedrevska Palanka: M@gic M@p, 2006. ISBN 86-83501-53-1. 
  2. Tamara Marinković-Radošević. Beograd-plan i vodič. Belgrade: Geokarta, 2007. ISBN 978-86-459-0297-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]