Acherón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Acherón
řeka u vesnice Glyki
řeka u vesnice Glyki
Základní informace
Délka toku 58 km
Světadíl Evropa
Ústí
Protéká
ŘeckoŘecko Řecko (Epirus)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře, Jónské moře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Acherón [2. pád Acherontu[1]] (v antice řecky Αχέρων, v moderní řečtině Αχέροντας (Acherontas)) je řeka protékající regionem Epirus na severozápadě Řecka. Vlévá se do Jónského moře ve vsi Ammoudia nedaleko Pargy. Je dlouhá 58 km.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Jezero pojmenované Acherousia [zdroj?] leží blízko města Parga na pevnině naproti ostrovu Paxos. Nedaleko řeky jsou ruiny chrámu Nekromanteion.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve starověku bylo slovo Acheron interpretováno jako ho akhea reón, což znamenalo „proud žalu“ a lidé se domnívali, že se jedná o řeku protékající podsvětím. Ve starověké řecké mytologii převážel Charón přes řeku Styx duše do podsvětí. Další větev Acheronu měla prý vytékat na povrch na Acherusiánském mysu (nyní mys Eregli v Turecku) a podle Apollonia z Rhodu ji spatřili Argonauti. Řekové, kteří se usídlili v Itálii, ztotožňovali jezero Acherousia, do kterého vtékala řeka Acheron, s jezerem Avernus. Platón ve svém Phaedonu označoval Acheron za druhou největší řeku světa, předstiženou pouze Okeanem. Domníval se, že Acheron tekl opačným směrem než Okeanos pod zemí pod pouštěmi.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Podle starší pověsti byl Acheron synem boha Hélia a bohyně Gaii nebo Démétér. Za to, že občerstvoval Titány při jejich bitvě s Diem byl potrestán a proměněn v ponornou řeku. Byl prý rovněž otcem Askalfa kterého zplodil s nymfou Orfne nebo Gorgyrpu.

Příležitostně je toto slovo užíváno jako synonymum pro Háda samotného. Publius Vergilius Maro zmiňuje Acheron spolu s ostatními pekelnými řekami v jeho popise podsvětí v Knize VI Aeneidy. V Knize VII, na řádku 312 dává Aeneaovi do úst známé rčení „flectere si nequeo superos, Acheronta movebo“: „Pokud nemůžu změnit vůli Nebe, měl bych pohnout Peklem“. V řecké literatuře bylo o Acherontu někdy zmiňováno i jako o jezeře nebo bažině, např. v Aristofanových Žábách a Euripidově Alkéstis. V Dantově Pekle tvoří řeka Acheron hranici pekla. Podle řecké mytologie převážel přes tuto řeku Charón duše do podsvětí( povídá se že duše převážel přes řeku Styx ).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUCHARSKÝ, Pavel. heslo Acheron. In: kolektiv autorů. Slovník antické kultury. Praha: Svoboda (vydavatelství), 1974. S. 20.