Abstraction-Création

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Abstraction-Création (15. února 1931–1937) byla mezinárodní skupina umělců, založená v Paříži z iniciativy George Vantongerloo, belgického malíře, sochaře a architekta, někdejšího člena skupin De Stijl a Art Concret. Zakládajícími členy byli Jean Hélion, Auguste Herbin, Theo van Doesburg, Naum Gabo a Antoine Pevsner.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podnětem ke vzniku byl mimo jiné vzrůstající vliv figurativního surrealismu na výtvarné scéně, podporovaného André Bretonem, a potřeba vytvořit fórum pro abstraktní umění.

Do skupiny přešla většina výtvarníků sdružených v Cercle et Carré a Art Concret a postupně měla až 400 členů. Někteří členové působili předtím v De Stijl (Theo van Doesburg, Piet Mondrian), Bauhausu (László Moholy-Nagy, Wassily Kandinsky, Josef Albers),[1] v hnutí Dadaistů (Hans Arp, Kurt Schwitters), nebo polském konstruktivistickém sdružení Blok (Stazewski, Strzeminski). Ke vstupu byli vyzváni i ruští konstruktivisté El Lissitzky, Malevič a Tatlin, ale pozvání nepřijali. V Británii byla se skupinou v blízkém kontaktu Seven and Five Society a Unit One, jejichž hlavními členy byli Barbara Hepworth, Henry Moore, Ben Nicholson, Paul Nash, John Piper, Marlow Moss a Kurt Schwitters.[2][3]

Skupina se stala duchovním a organizačním centrem konstruktivistických a geometrických uměleckých směrů. Pořádala společné výstavy, autorská čtení a diskuse, zprostředkovala kontakty s veřejností a v letech 1932–1936 vydala pět čísel magazínu Abstraction Création: Art non-figuratif. Texty se týkaly teoretických a metodologických otázek nefigurativního umění, fyzikálních a optických jevů a plastického prostorového vidění. Spolu s výstavami značně přispěly ke společenskému uznání abstraktního umění.

První číslo magazinu, které editoval Auguste Herbin, přineslo i programové prohlášení:

  • Abstraction, parce que certains artistes sont arrivés à la conception de la non-figuration par l'abstraction progressive des formes de la nature.

Abstrakce, protože někteří umělci dospěli ke koncepci nefigurativního umění postupnou abstrakcí přírodních forem.

  • Création, parce que d'autres artistes ont atteint directement la non-figuration par une conception d'ordre purement géométrique ou par l'emploi exclusif d'éléments communément appelés abstraits, tels que cercles, plans, barres, lignes, etc.

Tvorba, protože jiní umělci dospěli k nefigurativnímu umění přímou cestou s pomocí geometrického řádu nebo využitím výhradně obecně známých abstraktních prvků jako kruhy, roviny, čáry, linie apod.

Krátce před druhou světovou válkou se ve Spojených státech ustavila skupina American Abstract Artists a většina aktivit se přenesla tam.[4] Po válce se roku 1946 z podnětu milovníka umění Freda Sidés a za účasti některých výtvarníků (Sonia Delaunay, Nelly van Doesburg, Auguste Herbin, Felix Del Marle, Jean Arp, Antoine Pevsner) ustavil v Paříži Salon des réalités nouvelles, který pořádá pravidelné výstavy abstraktního umění do současnosti.[5]

Členové (podle data narození)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Abstraction, Creation, Art Non-figuratif: No. 1–5: Yearbooks of the Abstraction-creation Artists Association, ISBN 9780405007118
  • Volavková-Skořepová Zdenka, Myšlenky moderních sochařů, Obelisk, Praha 1971
  • Abstraction-Création, Münster, 1978: Abstraction-Création, (Ausstellungs-Katalog) Westfälisches Landesmuseum; Münster 1978
  • West, Shearer (1996). The Bullfinch Guide to Art. Reino Unido: Bloomsbury Publishing Plc. ISBN 0-8212-2137-X.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]