Přeskočit na obsah

A Saucerful of Secrets

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
A Saucerful of Secrets
InterpretPink Floyd
Druh albaStudiové album
Vydáno28. června 1968
Nahránosrpen 1967 – duben 1968
Žánryprogresivní rock, psychedelický rock
Délka39:25
Jazykangličtina
VydavatelstvíColumbia/EMI (UK)
Tower/Capitol (US)
ProducentiNorman Smith, Pink Floyd
Profesionální kritika
Pink Floyd chronologicky
The Piper at the Gates of Dawn
(1967)
A Saucerful of Secrets
(1968)
Soundtrack from the Film More
(1969)
Singly z alba A Saucerful of Secrets
  1. Let There Be More Light
    Vydáno: 19. srpna 1968
Některá data mohou pocházet z datové položky.

A Saucerful of Secrets je druhé album anglické skupiny Pink Floyd. Bylo vydáno v červnu 1968. Album, poslední, na kterém se podílel Syd Barrett, představuje skupinu v období přechodu mezi psychedelickým a progresivním rockem. V britském žebříčku prodejnosti hudebních alb se umístilo na devátém místě.

Popis alba a jeho historie[editovat | editovat zdroj]

Deska A Saucerful of Secrets byla nahrávána průběžně od srpna 1967 do dubna 1968 v Abbey Road Studios. Je posledním albem Pink Floyd, na kterém se podílel původní frontman skupiny Syd Barrett, a zároveň prvním, kde hraje David Gilmour, jenž Barretta v kapele nahradil. Gilmour do Pink Floyd přišel v lednu 1968, Barrett odešel v dubnu téhož roku kvůli psychickým problémům spojených s užíváním LSD. A Saucerful of Secrets se tak stalo jediným studiovým albem, které nahrávalo pět stálých členů Pink Floyd. David Gilmour zde hraje v pěti skladbách („Let There Be More Light“, „Set the Controls for the Heart of the Sun“, „Corporal Clegg“, „A Saucerful of Secrets“ a „See-Saw“), Syd Barrett ve třech („Remember a Day“, „Jugband Blues“ a „Set the Controls for the Heart of the Sun“). Píseň „Set the Controls for the Heart of the Sun“ je tak jedinou skladbou Pink Floyd, kde lze slyšet hrát všech pět členů skupiny zároveň.

Klávesista Rick Wright zpívá na čtyřech skladbách, bubeník Nick Mason na jedné („Corporal Clegg“). Zvláště u Masona je to unikátní záležitost, protože jeho hlas je možné slyšet pouze v několika dalších skladbách, kde ale pouze recituje. Jedinou písní na albu, kterou složil a nazpíval Syd Barrett, je „Jugband Blues“.

Při vydaní alba se Pink Floyd stali druhou skupinou po The Beatles, která měla povolení od EMI na oslovení nezávislých výtvarníků pro návrh obalu. Obal A Saucerful of Secrets byl prvním dílem od Storma Thorgersona (zakladatele designérské skupiny Hipgnosis) pro Pink Floyd.

A Saucerful of Secrets obsahuje celkem sedm skladeb, z nichž nejdelší je titulní stejnojmenná instrumentálka, složená ze čtyř, poměrně odlišných částí: „Something Else“, „Syncopated Pandemonium“, „Storm Signal“ a „Celestial Voices“.

Vydávání alba a jeho umístění[editovat | editovat zdroj]

Album vyšlo ve Spojeném království dne 28. června 1968 v mono (katalogové číslo: Columbia EMI SX 6258) i stereo (Columbia EMI SCX 6258) verzi a dosáhlo deváté příčky žebříčku prodejnosti hudebních desek. V USA bylo vydáno pouze ve stereofonní verzi (Tower ST 5131) dne 27. července 1968, v žebříčku se neumístilo.[1]

Na CD bylo A Saucerful of Secrets poprvé vydáno v roce 1985 (v USA 1987), roku 1994 vyšla remasterovaná reedice.[1]

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Strana 1
Pořadí NázevAutor Délka
1. Let There Be More Light  Waters 5:38
2. Remember a Day  Wright 4:33
3. Set the Controls for the Heart of the Sun  Waters 5:28
4. Corporal Clegg  Waters 4:13
Strana 2
Pořadí NázevAutor Délka
1. A Saucerful of Secrets  Waters, Wright, Gilmour, Mason 11:52
2. See-Saw  Wright 4:36
3. Jugband Blues  Barrett 3:00
Celková délka:
39:25

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku A Saucerful of Secrets na anglické Wikipedii.

  1. a b POVEY, Glenn. Echoes: Úplná historie Pink Floyd. Překlad Ondřej Skoupý. Praha: Volvox Globator, 2009. ISBN 978-80-7207-730-4. S. 343. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]