Přeskočit na obsah

Průmyslově zpracované potraviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fastfoodové hamburgery, hranolky, nápoje, saláty, nugety i zmrzliny jsou silně průmyslově zpracované potraviny s řadou chemických aditiv, cukrem a solí
Švýcarská nadnárodní korporace Nestlé je z hlediska tržní kapitalizace největší potravinový koncern na světě.[1]
Zpracované maso

Průmyslově zpracované potraviny, ultrazpracované nebo terciárně zpracované potraviny jsou potraviny komerčně vyrobené průmyslovým zpracováním potravinových surovin za účelem zjednodušit a zlevnit jejich výrobu, skladování, přípravu a konzumaci a zároveň upravit jejich chuť. Zpracované potraviny jsou snadno dostupné kvůli typicky dlouhé skladovatelnosti a snadno konzumovatelné díky jejich zpracování.

Takové potraviny obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[2] a různých civilizačních chorob. Výrobci ultrazpracovaných potravin jsou typicky korporace, jejichž prioritou je finanční zisk, ne zdraví zákazníků nebo výživová hodnota potravin.

Co jsou ultrazpracované potraviny

Ultrazpracované, průmyslově nebo terciárně zpracované potraviny se liší od čerstvých, sušených a čerstvě tepelně zpracovaných (primárně zpracovaných) potravin – studené jídlo a tepelně připravené jídlo (vařené, pečené, apod.) z čerstvých surovin (čerstvá zelenina a ovoce, maso, obiloviny jako ovesné vločky, rýže, luštěniny, mléko, vejce, ořechy apod.) – ale také od standardně sekundárně zpracovaných potravin jako jsou kysané zelí a nakládané okurky (zpracovaná zelenina), ovocná marmeláda, kompot nebo víno (zpracované ovoce), sýr a jogurt (zpracované mléko), čerstvý chléb (zpracované obiloviny) apod.

Terciárně zpracované potraviny jsou vytvořeny průmyslovými procesy během kterých jsou suroviny komplexně upraveny nebo rozloženy a následně použity k vytvoření nových výrobků ke konzumaci: proces během kterého ztratí látky, které jsou nezbytné pro zdravou výživu[3] jako je vláknina či různé mikronutrientyvitamíny, minerály apod. Obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[2] a různých civilizačních chorob jako obezita, cukrovka a současná podvýživa v oblasti mikronutrientů a vitamínů; trávicí a jiné dysfunkce kvůli nedostatku vlákniny nebo nadbytku cukru apod.

Mezi ultrazpracované potraviny patří mimo jiné:

  • Sériově vyráběné balené chleby a buchty[2]
  • Sladké nebo slané zabalené sušenky, snacky včetně brambůrek[2]
  • Čokoládové tyčinky a sladkosti[2]
  • Slazené nápoje[2]
  • Masové koule, kuřecí a rybí nugety[2]
  • Instantní nudle a polévky[2]
  • Zmrazená nebo připravená jídla[2]
  • Potraviny vyrobené převážně nebo zcela z cukru, olejů a tuků[2]
  • Fastfoodové burgery a sendviče, nugety, hranolky, nápoje[4]

Mnohdy jsou zpracované potraviny určeny k přímé konzumaci (např. sendviče). Jindy se může jednat o polotovar. Ultrazpracované potraviny mohou být ale také použity k výrobě dalšího jídla nebo v restauracích.

Průmyslově zpracované potraviny se staly pevnou součástí hektického života moderní společnosti.[5] Někdy jsou kritizovány z hlediska chuti, vzhledu a konzistence,[6] jindy jako jeden z prvků nezdravého životního stylu.[7] Na jejich oblibě se tím mnoho nemění.[8]

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy