Angína
Angína čili tonzilitida je zánět krčních mandlí. Jedná se o onemocnění bakteriálního, virového, nebo výjimečně mykotického původu. Šíří se formou kapénkové infekce. Angína je běžné onemocnění a v případě bakteriálního původu je dobře léčitelná antibiotiky. Její inkubační doba je 1–3 dny.
Angína znamená v překladu svíravá bolest (z latinského slova angere = svírat).[1]
Původ
- Bakteriální – objevuje se nejčastěji v souvislosti se streptokoky (Streptococcus pyogenes).
- Virový – vyskytuje se vzácněji, angína virového původu bývá způsobena viry jako je Herpes simplex či běžný chřipkový vir.
- Mykotický – nastává pouze výjimečně, tento typ je způsoben mykózou, tedy plísněmi či houbovými infekcemi.[2]
Příznaky
Mezi příznaky patří bolesti v krku a s tím související obtížné polykání, chrapot, kašel, otok mandlí, bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a zvracení, ucpání nosu, nosní výtok a zvětšené mízní uzliny.
Když se angína zkomplikuje, může vzácně způsobit i absces a dušení, případně až bakteriální postižení ledvin, srdce a kloubů.
Může probíhat také nejprve zvýšením teploty, zvětšené uzliny v oblasti krku, bolest šíje a následně hlavy a nepříjemného pocitu mrazení při otáčení hlavy. Po odeznění příznaků přichází po pár dnech kromě zvětšených uzlin bolest v krku při polykání a téměř nemožnost polknout tuhou stravu. Objevuje se hnis na mandlích.
Léčba
K léčbě se používají antibiotika a analgetika. Pokud dojde ke vzniku abscesu, je nutná chirurgická drenáž.
Pokud lékař předepíše antibiotika, doporučuje se jíst jogurt a užívat přípravky pro obnovení střevní mikroflóry (probiotika) během a především po dobrání antibiotik.[3] Nedoporučuje se kouřit, současně by se měli nemocní vyhýbat i pasivnímu kouření. Tabákový kouř dráždí krční sliznici.
Pokud se angína často opakuje, doporučuje se u některých případů po konzultaci s lékařem chirurgické odstranění krčních mandlí. Tento zákrok se však nedoporučuje, jelikož mandle jsou jakousi bariérou, která zabraňuje bakteriím vniknutí do těla.[zdroj?]
Odkazy
Reference
- ↑ Archivovaná kopie. www.testing.dr-abe.cz [online]. [cit. 2015-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05.
- ↑ Příznaky a druhy | Angina.cz. www.angina.cz [online]. [cit. 2017-09-25]. Dostupné online.
- ↑ What You Should Eat During and After Antibiotics. Healthline [online]. 2017-10-19 [cit. 2019-03-31]. Dostupné online. (anglicky)
Související články
Externí odkazy
- Galerie angína na Wikimedia Commons
- Obrázky, zvuky či videa k tématu angína na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo angína ve Wikislovníku
- Angína na ordinace.cz
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.