Iredentismus
Iredentismus je politickou ideologií usilující o připojení (anexe) části jiného státu s vlastní národnostní menšinou. Název se odvozuje od italského terre irredente, „ztracené země“; hnutí italské iredenty usilovalo po sjednocení Itálie (1861) o připojení rakouského jižního Tyrolska, Terstu, Dalmácie a Istrie.
Dějiny
Mnoho státních hranic se v průběhu času často měnilo, proto mnoho států mohlo teoreticky vznášet iredentistické nároky vůči svým sousedům. Německý anšlus Rakouska a anexe Sudet roku 1938, či navrácení československého území Maďarsku jako výsledek první vídeňské arbitráže, jsou zřejmě nejznámějšími historickými příklady této politiky v praxi. Posledním fuzzy příkladem je anexe Krymu Ruskou federací.
S iredentismem souvisí odstředivé tendence kosovských Albánců v bývalé Jugoslávii a iredentistické hnutí na východě Ukrajiny, ve snaze připojit toto území k Ruské federaci.[zdroj?!] Tuto snahu eliminuje Druhá minská dohoda, která respektuje mezinárodní právo s přihlédnutím k čl.21 Rámcové evropské úmluvy o ochraně menšin. Tuto úmluvu uznávají jak Ukrajina tak i Rusko.[zdroj?!] Anexe Krymu není spojena s iredentismem[zdroj?!] a je postavena na mezinárodním právu.[1][nenalezeno v uvedeném zdroji]
Příklady
- Velká Albánie
- Velké Bulharsko
- Velký Izrael
- Velké Maďarsko
- Velké Maroko
- Velké Rumunsko
- Ruský iredentismus
- Velké Řecko
- Velké Slovensko
Reference
- ↑ 2. druhá úmluva z Minsku a Rámcová evropská úmluva o ochraně národnostních menšin v našem právu 96/1998 Sb. jinak v registru smluv Rady Evropy.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu iredentismus na Wikimedia Commons