Východní Ukrajina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Několik oblastí popisovaných jako součást "východní Ukrajiny":
     Červená - vždy zahrnováno
     Oranžová - někdy zahrnováno

Východní Ukrajina (ukrajinsky Східна Україна, Schidna Ukrajina; rusky Восточная Украина, Vostočnaja Ukrajina) se obecně vztahuje na území Ukrajiny východně od řeky Dněpr, zejména Charkovské, Luhanské a Doněcké oblasti. Dněpropetrovská a Záporožská oblast jsou někdy také považovány za východní Ukrajinu. S ohledem na tradiční území oblast zahrnuje části jižní Slobodské Ukrajiny, Donbas a pobřeží Azovského moře (Pryazovia).

Téměř třetina obyvatel země žije v regionu, který zahrnuje několik měst s počtem obyvatel kolem milionu. V rámci Ukrajiny jde o nejvíce urbanizovaný region, zvláště části centrální charkovské oblasti, jihozápadní luhanské oblasti, centrální, severní a východní oblasti Doněcké oblasti.

Velká většina voličů na východě Ukrajiny (83% nebo více v každé oblasti) schválila vyhlášení nezávislosti Ukrajiny v referendu v roce 1991, i když čísla nebyla tak vysoká jako na západě Ukrajiny.[1][2]

V roce 2014 v částech východní Ukrajiny proběhly proruské protesty. Někteří z demonstrantů byli "turisté" z Ruska[3][4]. Válka na Donbasu vyústila v tisíce mrtvých a přes milión lidí opustilo domovy.[5] Od roku 2016 je asi polovina území Donbasu kontrolována samozvanou Doněckou lidovou republikou a Luhanskou lidovou republikou. V roce 2022 se území stalo dějištěm Východoukrajinské ofenzívy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ukrainian Nationalism in the 1990s: A Minority Faith by Andrew Wilson, Cambridge University Press, 1996, ISBN 0521574579 (page 128)
  2. Ivan Katchanovski. (2009). Terrorists or National Heroes? Politics of the OUN and the UPA in Ukraine Paper prepared for presentation at the Annual Conference of the Canadian Political Science Association, Montreal, June 1–3, 2010
  3. ROTH, Andrew. From Russia, 'Tourists' Stir the Protests. The New York Times. 4 March 2014. Dostupné online. (anglicky) 
    Russian site recruits 'volunteers' for Ukraine. BBC News. 4 March 2014. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Protesters Storm Kharkiv Theater Thinking It Was City Hall. The Moscow Times. 8 April 2014. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Ukraine Situation report No.33 as of 27 March 2015 [online]. OCHA, 27 March 2015 [cit. 2015-03-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]