Přeskočit na obsah

Alžběta Dánská (1485–1555)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - panovnice Alžběta Dánská (24. června 1485, Fyn10. června 1555, Berlín) byla skandinávská princezna, která se sňatkem s Jáchymem I. Nestorem stala braniborskou kurfiřtkou. Narodila se jako dcera dánského, švédského a norského krále Jana a jeho manželky Kristiny Saské.

Život

Jako dítě měla Alžběta blízký vztah se svým starším bratrem, budoucím králem Kristiánem II. Číst a psát uměla jak v dánštině, tak němčině. 10. dubna 1502 proběhla dvojitá svatba, šestnáctiletá Alžběta se vdávala za o rok staršího kurfiřta Jáchyma I. Nestora Braniborského a její strýc, budoucí král Frederik I. Dánský se ženil s kurfiřtovou sestrou Annou Braniborskou. Během prvních dvaceti let bylo Alžbětino manželství s Jáchymem harmonické a manželé spolu dobře vycházeli.V roce 1507 přijala ve své nové zemi matku, v roce 1515 se zúčastnila svatby bratra Kristiána a v roce 1523 jej přijala v Braniborsku.

Její manžel byl během Reformace zaníceným příznivcem katolické církve. V roce 1523 navštívila Alžběta s bratrem a švagrovou kázání Martina Luthera a stala se přesvědčenou protestantkou. V roce 1527 veřejně přijala protestantskou víru; to znamenalo veřejnou roztržku s katolickou církví a způsobilo i konflikt s manželem. V roce 1528 se její manžel dotázal klerikálního koncilu katolické církve, zda by se měl rozvést nebo manželku popravit či izolovat, pokud se odmítne vzdát svého přesvědčení. Církevní rada odpověděla, že by ji měl uvěznit.

Alžběta uprchla ke dvoru svého strýce, kurfiřta Jana Saského a následně vypukla veřejná debata: protestantští panovníci a její bratr ji podporovali, Luther podporoval její svobodu opustit kvůli náboženství manžela; ona sama pak prohlásila, že by se vrátila, pokud by si mohla ponechat své přesvědčení a manžel by se vzdal cizoložství a zájmu o astrologii. Pokud by se tak nestalo, navrhla, aby se rozešli, přičemž odkazovala na rozluku svých vlastních rodičů v roce 1504. Dostala sídlo u Wittenbergu. Její manžel jí však odmítl poskytnout rentu a zakázal jejím synům, aby ji navštívili. V roce 1532 zemřel její strýc a bratr byl uvězněn, tím ztratila své příznivce.

V roce 1535 její manžel zemřel a synové ji požádali, aby se vrátila do Braniborska. Změnili však názor, když požadovala, aby farnosti v jejích vdovských zemích byly protestantské. Nakonec se vrátila v roce 1545 a usadila se ve Spandau.

Byla nespokojená se sňatkem syna Jáchyma II. Hektora s polskou princeznou Hedvika. Pro Hedviku se totiž v její soukromé kapli konaly katolické bohoslužby a navíc nová kurfiřtka nemluvila německy, z čehož byla Alžběta nešťastná.

Potomci

Princezna Alžběta Dánská měla se svým manželem pět dětí:

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Kristián V. Oldenburský
 
 
Dětřich Oldenburský
 
 
 
 
 
 
Anežka z Honsteinu
 
 
Kristián I. Dánský
 
 
 
 
 
 
Gerhard VI. Holštýnsko-Rendsburský
 
 
Helvig Schauenburská
 
 
 
 
 
 
Kateřina Alžběta Brunšvicko-Lüneburská
 
 
Jan I. Dánský
 
 
 
 
 
 
Fridrich I. Braniborský
 
 
Jan Braniborsko-Kulmbašský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Bavorská
 
 
Dorotea Braniborská
 
 
 
 
 
 
Rudolf III. Saský
 
 
Barbora Sasko-Wittenberská
 
 
 
 
 
 
Barbora Lehnická
 
Alžběta Dánská
 
 
 
 
 
Fridrich I. Saský
 
 
Fridrich II. Saský
 
 
 
 
 
 
Kateřina Brunšvicko-Lüneburská
 
 
Arnošt Saský
 
 
 
 
 
 
Arnošt Habsburský
 
 
Markéta Habsburská
 
 
 
 
 
 
Cimburgis Mazovská
 
 
Kristina Saská
 
 
 
 
 
 
Arnošt Bavorský
 
 
Albrecht III. Bavorský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Visconti
 
 
Alžběta Bavorská
 
 
 
 
 
 
Erik I. Brunšvicko-Grubenhagenský
 
 
Anna Brunšvicko-Grubenhagensko-Einbecká
 
 
 
 
 
 
Alžběta Brunšvicko-Göttingenská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth of Denmark, Electress of Brandenburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Braniborská kurfiřtka
Předchůdce:
Markéta Saská
15021535
Alžběta Dánská (1485–1555)
Nástupce:
Hedvika Jagellonská