Přeskočit na obsah

HIStory: Past, Present and Future, Book I

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
HIStory: Past, Present and Future, Book I
InterpretMichael Jackson
Druh albaStudiové a kompilační album
Vydáno16. červen 1995
Nahránozáří 1993 – březen 1995
Žánrypop, R&B
Délka148:45
Jazykangličtina
VydavatelstvíEpic, MJJ Productions
ProducentiMichael Jackson, Jimmy Jam a Terry Lewis, Dallas Austin, Bruce Swedien, René Moore, David Foster, R. Kelly
Michael Jackson chronologicky
Dangerous
(1991)
HIStory: Past, Present and Future, Book I
(1995)
Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix
1997)
Singly z alba HIStory: Past, Present and Future, Book I
  1. Scream/Childhood“
    Vydáno: 31. května 1995
  2. „You Are Not Alone“
    Vydáno: 15. srpna 1995
  3. „Earth Song“
    Vydáno: 27. listopadu 1995
  4. „This Time Around/“
    Vydáno: 26. prosince 1995
  5. „They Do not Care About Us“
    Vydáno: 31. března 1996
  6. „HIStory“
    Vydáno: 30. července 1997
  7. „Stranger in Moscow“
    Vydáno: 28. srpna 1997
  8. „Smile“
    Vydáno: 20. ledna 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

HIStory: Past, Present and Future, Book I je dvojalbum zpěváka Michaela Jacksona, vydané 20. června 1995. Skládá se ze dvou disků. První disk nazvaný „HIStory Begins“ obsahuje 15 největších hitů z Jacksonových předchozích průlomových alb Off the Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987) a Dangerous (1991). Druhý disk „HIStory Continues“ obsahuje 15 zbrusu nových skladeb, z nichž 12 Jackson sám napsal. Navíc si v nich zahrál na kytaru, klávesy, bicí, bubny a syntetizér. Alba HIStory se prodalo 20 milionů nosičů(CD) v době svého vydání a do dnešních dnů přes 40 milionů po celém světě. Je to nejprodávanější dvojalbum v historii a druhé nejprodávanější album 90. let. Bylo nejprodávanějším albem v 19 zemích světa a obdrželo celkem 5 nominací na cenu Grammy.

Singly

Scream

Pilotní singl je duetem se sestrou Michaela Janet Jackson. Jedná se o jeho poslední spolupráci s ní. Píseň má agresivní text namířený proti bulvárním médiím.

Videoklip k písni měl rozpočet 7 milionů dolarů, což ho dělá nejdražším videoklipem v historii. Získal 11 nominací na MTV Music video awards, což je dodnes rekord. Úspěšně proměněné nominace byly za nejlepší taneční video, nejlepší choreografii a nejlepší uměleckou režii. Videoklip byl oceněn cenou Grammy za nejlepší videoklip. Natočen byl i krátký dokument The Making of „Scream“.

Childhood

Nevyšel jako samostatný singl, ale byl přidán jako doplněk k singlovému vydání písně „Scream“. Také vyšel na soundtracku k filmu Zachraňte Willyho 2. Píseň je o jeho těžkém dětství. V pozdějších letech řekl, že je to jeho nejupřímnější autobiografická píseň.

K písni se natočil i stejnojmenný videoklip.

You Are Not Alone

Tato píseň se stala historicky prvním singlem, který se dostal v hitparádě Billboard na první místo ve dni vydání. Stala se tak 13. singlem Michaela Jacksona na prvním místě v americkém žebříčku. Skladba získala nominace na cenu Grammy a American Music Award, obě za nejlepší vokální výkon v popové písni. Je to píseň o lásce a odloučení a jedna z jeho nejpomalejších písní. Navzdory tomu, že ji nenapsal ji lze považovat za autobiografické vyjádření jeho lásky k Lise Marii Presleyové.

Ve videoklipu účinkovala jeho tehdejší žena Lisa Marie Presley. Poslední sekvence klipu, kde Michael laškuje se svou ženou, byla natočena bez jejich vědomí.

Earth Song

Singl dosáhl několika prvních míst v hitparádách v mnoha zemích. Je to jedna z jeho mnoha charitativních nebo sociálně uvědomujících písní jako „We Are The World“, „Man In The Miror, "Heal The World“, „Gone To Soon“, „Cry“ a nespočet dalších. Je to balada s prvky blues, evangelia i opery. Píseň samotná je výzva k problémům, které způsobilo samo lidstvo, která se zaobírá tragédií válek, devastací přírody a likvidací zvířat. Původně měla vyjít už v albu Dangerous pod názvem „What About Us“ (co je to s námi), ale Michael Jackson s písní nebyl plně spokojený, tak ji ještě obohatil převážně o úvodní část.

Michael chtěl vytvořit píseň, která by byla lyricky hluboká, ale melodicky jednoduchá, aby tak i anglicky nemluvící fanoušci mohli zpívat s davem. Sám k tomu řekl: „Příroda se snaží vyrovnat s člověkem způsobenou ekologickou nerovnováhou a s mnoha problémy v životním prostředí. Myslím si, že Země cítí bolest, má rány a některé radosti života jsou na tom stejně. A tohle je moje šance, aby lidé slyšeli hlas Země“

Videoklip získal několik hodnotných cen, včetně nominace na cenu Grammy za nejlepší videoklip.

This Time Around

Je to autobiografická píseň, ve které popisuje své problémy, které vyvolává jeho sláva a jak se s ní vyrovnává. V celé písni tvrdí, že byl „falsely accused“ (falešně obviněn).

They Don't Care About Us

Píseň se dostala do žebříčku top ten ve všech evropských zemí a navzdory tomu, že se ji v USA zdráhaly hrát kvůli kontroverznímu textu dosáhla 30. místa v Billboard Hot 100. Používá se při protestech hnutí Black Live Matter. Píseň má být kritikou předsudků a následné nesnášenlivosti. Ovšem píseň byla často především v USA kritizována za údajný rasistický a antisemitský obsah v textu „Jew me, sue me, everybody do me/ Kick me, kike me, don't you black or white me."("Dělejte ze mě Žida, žalujte mě. Všichni se na mě vrhněte. Kopejte do mě, odsuďte mě(kvůli etnické zášti vůči židovské osobě). Nebudete ze mě teď dělat černocha nebo bělocha.“). Michael se proti tomu ohradil: „Myšlenka, že tyto texty mohou být považovány za nevhodné, mi jsou velmi nepříjemné, protože to je zavádějící. Píseň je ve skutečnosti o bolesti z předsudků a nenávisti, a je to způsob jak upoutat pozornost na sociální a politické problémy. Jsem hlas obviněného a napadeného. Jsem hlasem každého. Jsem skinhead, jsem Žid, jsem černý muž, jsem bílý muž. Nejsem ten, kdo útočí. Jedná se o nespravedlnost vůči mladých lidem a o tom, jak je systém může neoprávněně obvinit. Jsem naštván a pobouřen z toho, že bych mohl být tak špatně pochopen.“

K písni byli natočeny hned 2 videoklipy. První byl natočen v Brazílii, navzdory nevoli úředníků, kteří se to snažili zakázat, protože se obávali, že obrazy chudoby by mohli negativně ovlivnit cestovní ruch. Také se obávali, že scény chudoby a porušování lidský práv, by k tomu ještě mohli snížit šance na pořádání Letní olympiády v roce 2004. Nakonec, i přes původní neschválení brazilskými úřady, mu to bylo díky soudu umožněno k nadšení mnoha brazilských fanoušků. Ve videoklipu jsou i ukázány záběry 2 fanynek, které se dostali přes ochranku. První ho objala a druhá dokonce povalila na zem. Oblast, kde se natáčelo, muselo uzavřít 1500 policistů. Spolupracoval zde s 200 členy brazilské kultovní skupiny Olodum, V roce 2009 Billboard popsal oblast, kde natáčel jako „vzorový model sociálního rozvoje“ a tvrdil, že Jacksonův vliv byl částečně zodpovědný za toto zlepšení.

Druhá méně známá verze byla natočena ve vězení, kde byl Michael natáčen sám v cele nebo v jídelně se spoluvězni i bez nich. Je zobrazen i s pouty. Videoklip je soustavně prokládán skutečnými záběry policistů útočících na Afroameričany, vojenského zásahu proti protestům na náměstí Nebeského klidu, Ku Klux Klanu, válečných zločinů, genocidy, poprav, nelidskosti, stanného práva a další záběry porušování lidských práv.

HIStory

Je to titulní píseň celého alba po které je celé album pojmenované. Jako sing vyšla až jako remixovaná verze z alba Blood On The Dance Floor. Remix je oproti původní verzi kratší, rytmičtější, rychlejší a všeobecně ,jako všechny songy z alba Blood On The Dance Floor, je velmi vhodný k tanci. Píseň vyzdvihuje důležitost harmonie mezi národy, světového míru a také upozorňuje na utrpení dětí a vzkazuje, že každý z nás má důležitý podíl na tvoření lepšího světa.

Videoklip je k remixované verzi a žena z budoucnosti si v něm nasadí futuristické brýle a ocitne se v nočním klubu, kde se na obrazovkách zobrazují úryvky z Michaelových starších klipů a záběrů z koncertů.

Stranger In Moscow

Píseň je autobiografickou baladou a jedna z jeho nejpomalejší písní. Je to velmi smutná píseň, v písni mimo jiné zpívá: „Happy days will drown the pain.“ (Šťastné dny potopí bolest.), „Here abandoned in my fame“ (Jsem zde opuštěný v té své slávě.), „How does it feel, when you're alone and you're cold inside?“ (Jak se člověk cítí, když je sám a ve svém nitru cítí pouze chlad?) „like stranger in Moscow“ (jako cizinec v Moskvě). Píseň napsal, když byl sám v hotelu v Moskvě během turné Dangerous a právě probíhal mediální ruch okolo nařčení z jeho údajného sexuálního napadení.

Videoklip zobrazuje 5 různě osamělých postav a samotného Michaela, který se prochází po městě. Všechno ostatní se pohybuje velmi zpomaleně. Byly použity speciální efekty při zobrazení ptactva, vosy, rozlití káv i při rozbíjení skla.

Smile

Je adaptace jeho oblíbené písně od Charlese Chaplina.

Další písně

D.S.

Je to rocková píseň, která je o hořkosti, nedůvěře a korupci v rámci vymáhání práva. Píseň je o advokátu Tomu S. Sneddonovi, který byl okresní advokát Santa Barbary, který letech 1993 a 2003 se s Jacksonem soudil kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování nezletilých. Nutno říci, že mu nikdy nic nedokázal. V písni je Sneddon přejmenován na Doma Sheldona. Píseň byla zpívána před soudem skupinou Jacksonových fanoušků každý den, kdy se soud uskutečnil. V skladbě hraje i kytarista skupiny Guns N' Roses Slash.

Píseň nemá samostatný videoklip, ale byla užita i v tehdy nejdelším hudební videu na světě Ghost spolu s dalšími písněmi z tohoto alba a alba Blood On The Dance Floor.

Money

Mezi fanoušky je tato skladba hodnocena jako velmi povedená kritická píseň, mířená proti lidem, kteří jsou schopni dělat pro peníze špatné necharakterní činy.

Come Together

Píseň napsal John Lennon a původně byla nahrána kapelou Beatles v roce 1969 a je jedním z jejich největších hitů. Michael ji nazpíval už v roce 1988 pro svůj autobiografický film Moonwalker, ale vydal ji až v tomto albu. Mimochodem už v té době vlastnil všechna práva na jejich skladby.

Tabloid Junkie

Je to píseň o předpojatosti a lživosti médií a také o falešném obrazu „člověka“, který o něm vytvořily. Píseň je míněna jako prosba veřejnosti, aby přestali věřit obsahu bulvárních médií. Zpívá: Just because you read it in the magazine or see it on the TV screen don't make it factual"(Jenom proto, že sis to přečetl v časopise nebo si to viděl v televizní obrazovce, to nedělá pravdivé.)

2 Bad

Píseň kritizuje média.

Také byla použita v hudebním videu Michael Jackson's Ghosts.

Little Susie

Související informace naleznete také v článku Little Susie.

Je to balada, která se zakládá na skutečném příběhu. Tuto píseň napsal, když byl ještě teenager a je o malé Susie, která zemřela.

Seznam skladeb

Disk 1: HIStory Begins

Pořadí NázevAutor Délka
1. Billie Jean  Michael Jackson 4:54
2. The Way You Make Me Feel  M. Jackson 4:57
3. Black or White  M. Jackson / B. Bottrell 4:15
4. Rock with You  R. Temperton 3:39
5. She's Out of My Life  T. Bahler 3:37
6. Bad  M. Jackson 4:07
7. I Just Can't Stop Loving You  M. Jackson 4:11
8. Man in the Mirror  S. Garrett / G. Ballard 5:18
9. Thriller  Temperton 5:57
10. Beat It  M. Jackson 4:18
11. The Girl Is Mine  M. Jackson 3:41
12. Remember the Time  M. Jackson / T. Riley / B. Belle 3:59
13. Don't Stop 'Til You Get Enough  M. Jackson 6:04
14. Wanna Be Startin' Somethin'  M. Jackson 6:02
15. Heal the World  M. Jackson 6:24
Celková délka:
71:39

Disk 2: HIStory Continues

Pořadí NázevAutor Délka
1. Scream  J. Harris III / T. Lewis / M. Jackson / J. Jackson 4:38
2. They Don't Care About Us  M. Jackson 4:44
3. Stranger in Moscow  M. Jackson 5:43
4. This Time Around  M. Jackson / D. Austin / Swedien / Rene 4:20
5. Earth Song  M. Jackson 6:46
6. D.S.  M. Jackson 4:50
7. Money  M. Jackson 4:41
8. Come Together  John Lennon / Paul McCartney 4:02
9. You Are Not Alone  R. Kelly 5:45
10. Childhood  M. Jackson 4:28
11. Tabloid Junkie  M. Jackson / Harris III / Lewis 4:32
12. 2 Bad  M. Jackson / Swedien / Rene / Austin 4:49
13. HIStory  M. Jackson / Harris III / Lewis 6:37
14. Little Susie  M. Jackson 6:13
15. Smile  J. Turner / G. Parsons / Chaplin 4:56
Celková délka:
77:06

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku HIStory na anglické Wikipedii.