Tanec jako sen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tanec jako sen
Autor Michael Jackson
Původní název Dancing the Dream
Překladatel

Hanák Vladimír

Sýs Karel
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánr Poezie
Vydavatel Doubleday
Datum vydání 1992
Český vydavatel Baronet
Česky vydáno 1993
Typ média vázané
Počet stran 164
ISBN 80-85621-78-9
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tanec jako sen je kniha básní a úvah amerického zpěváka, tanečníka a skladatele Michaela Jacksona vydaná v roce 1992.
Tato jeho druhá kniha, která následuje autobiografii Moonwalk (1988) je věnována Michaelově matce Katherine Jackson a uvedena předmluvou jeho dlouholeté přítelkyně, herečky Elizabeth Taylor. Poezie a eseje jsou doplněny množstvím Jacksonových fotografií.

Tanec jako sen byla v USA publikována nakladatelstvím Doublesday 18. června 1992. V červenci 2009, měsíc po zpěvákově smrti, byla znovu vydána britským nakladatelstvím Transworld.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Svazek sestává ze 46 básní a esejí. Jackson se v nich s láskou a obavami zabývá dětmi, zvířaty a planetou Zemí. Výběr téměř sta fotografií zahrnuje i do roku 1992 nepublikované záběry.

Historie publikace[editovat | editovat zdroj]

Když Tanec jako sen v roce 1992 vyšla, byla nakladateli ohlašována jako kniha, která "nás přiblíží Jacksonovu srdci a duši" stejně tak, jako "inspirativní a cituplný výběr jedinečného lidství". Ve svém jediném interview, kde Tanec jako sen představoval, Jackson knihu popsal jako "pouze slovní vyjádření toho, co obvykle vyjadřuji skrze svou hudbu a svůj tanec."

Skrze svůj nevelký komerční úspěch je Tanec jako sen spíše jen darem Michaela Jacksona pro jeho fanoušky, než opravdovým pokusem o výdělek.


V roce 1995 Michael Jackson v rozhovoru pronesl: "Napsal jsem knihu Tanec jako sen. Byla více autobiografická než Moonwalk, na kterém jsem pracoval s paní Onassis. Nebyla plná drbů a skandálů a všeho toho odpadu, co lidé píší, takže si nemyslím, že jí lidé věnovali příliš pozornosti, ale pochází z mého srdce. Byly to úvahy, myšlenky a věci, které mne napadaly během turné."

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]