Џ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Písmeno cyrilice
Џ џ
obrázek písmene Џ џ
kódování majuskule
(dec/hex)
  minuskule
(dec/hex)
Unicode 1039/40F   1119/45F
ISO 8859-5 175/AF   255/FF
Windows-1251 143/8F   159/9F
CP866 --   --
KOI7 --
KOI8-C, -F, -E
KOI8-O
190/BE
143/8F
  174/AE
159/9F
YUSCII 88/58   128/78

Џ (minuskule џ) je písmeno cyrilice. Je obsaženo v srbské, makedonské, černohorské a abcházské azbuce. Písmeno bylo zavedeno Vukem Karadžičem.

Písmeno (stejně jako hláska), odpovídá zvuku, který byl pro srbský jazyk víceméně cizí a používá se tak hlavně v slovech zahraničního původu, především tureckých (džamija, kujundžija, džep), ale také i západních (džem, džokej...) Jeho původ je možné najít ve starších slovanských abecedách, např. církevně slovanské.

V jiných jazycích písmenu Џ odpovídají spřežky дж nebo чж nebo písmena җ, ҷ a ӂ.

V arménském písmu písmenu Џ odpovídá písmeno Ջ (ջ), v gruzínském písmu písmeno .

Џ v abcházštině[editovat | editovat zdroj]

V průběhu času se v abcházštině písmeno Џ používalo pro zápis dvou různých hlásek. Písmeno bylo zavedeno M. R. Zavadským jako tisková varianta odpovídajícího psacího písmena zavedeného Peterem von Uslar.[1] V tiskové variantě azbuky navržené komisí pro překlady bylo ale písmeno Џ nahrazeno písmenem Џ̆, protože písmeno Џ bylo využito pro zápis do té doby samostatně nezapisované hlásky.[1] Po přechodu zápisu abcházštiny na latinku bylo v latinské abecedě N. J. Marra písmeno Џ nahrazeno písmenem a písmeno Џ̆ nahrazeno písmenem ḏ̣.[1] V abecedě N. F. Jakovleva písmenům odpovídala písmena Latin small letter script G with hook.svg(odkaz) a .[1] Po přechodu na zápis gruzínským písmem písmenu Џ odpovídala spřežka ჯჾ a písmenu Џ̆ odpovídalo písmeno .[1] Od znovuzavedení zápisu abcházštiny cyrilicí se písmeno Џ používá tak, jak bylo zavedeno komisí pro překlady, a místo písmena Џ̆ se používá spřežka Џь.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e БГАЖБА, Хухут Соломонович. Бзыбский диалект абхазского языка. Tbilisi: Издательство Академии наук Грузинской ССР, 1964. 462 s. Dostupné online. Kapitola Синоптическая таблица буквенных и транскрипционных знаков для абхазского языка.