Ҽ̆

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ҽ̆ ҽ̆
Písmeno cyrilice
Kódování (dec/hex)
Unicode    Majuskule --
   Minuskule --

Unicode
(složený znak)
   Majuskule 1212/04BC
+
774/0306
   Minuskule 1213/04BD
+
774/0306

ISO 8859-5    Majuskule --
   Minuskule --

Windows-1251    Majuskule --
   Minuskule --

CP866    Majuskule --
   Minuskule --

KOI7
--

KOI8    Majuskule --
   Minuskule --

YUSCII    Majuskule --
   Minuskule --


Ҽ̆ (minuskule ҽ̆) je již běžně nepoužívané písmeno cyrilice, v minulosti bylo používáno v abcházštině. V poslední variantě abcházské azbuky mu odpovídá písmeno Ҿ.

Abeceda N. F. Jakovleva. Písmeno odpovídající písmenu Ҽ̆ na spodním řádku vlevo v červeném rámečku

Písmeno bylo zavedeno Peterem von Uslar, v tiskové verzi azbuky po úpravách provedených M. R. Zavadským ale bylo nahrazeno písmenem Ꚇ̆, v tiskové verzi azbuky navržené komisí pro překlady bylo opět zapisováno jako Ҽ̆.[1] V latinské abecedě N. J. Marra písmenu Ҽ̆ odpovídalo písmeno ṯ̣. V abecedě N. F. Jakovleva písmenu Ҽ̆ odpovídalo písmeno vzhledově připomínající kombinaci písmen P a T s připojenou nožičkou napravo.[1] V době, kdy byla abcházština zapisována gruzínským písmem, písmenu Ҽ̆ odpovídala spřežka ჭჾ. Od znovuzavedení zápisu abcházštiny cyrilicí je místo písmena Ҽ̆ používáno písmeno Ҿ.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b БГАЖБА, Хухут Соломонович. Бзыбский диалект абхазского языка. Tbilisi: Издательство Академии наук Грузинской ССР, 1964. 462 s. Dostupné online. Kapitola Синоптическая таблица буквенных и транскрипционных знаков для абхазского языка.