Ҽ̆

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Písmeno cyrilice
Ҽ̆ ҽ̆
kódování majuskule
(dec/hex)
  minuskule
(dec/hex)
Unicode --   --
Unicode
(složený znak)
1212/04BC
+
774/0306
  1213/04BD
+
774/0306
ISO 8859-5 --   --
Windows-1251 --   --
CP866 --   --
KOI7 --
KOI8 --   --
YUSCII --   --

Ҽ̆ (minuskule ҽ̆) je již běžně nepoužívané písmeno cyrilice, v minulosti bylo používáno v abcházštině. V poslední variantě abcházské azbuky mu odpovídá písmeno Ҿ.

Abeceda N. F. Jakovleva. Písmeno odpovídající písmenu Ҽ̆ na spodním řádku vlevo v červeném rámečku

Písmeno bylo zavedeno Peterem von Uslar, v tiskové verzi azbuky po úpravách provedených M. R. Zavadským ale bylo nahrazeno písmenem Ꚇ̆, v tiskové verzi azbuky navržené komisí pro překlady bylo opět zapisováno jako Ҽ̆.[1] V latinské abecedě N. J. Marra písmenu Ҽ̆ odpovídalo písmeno ṯ̣. V abecedě N. F. Jakovleva písmenu Ҽ̆ odpovídalo písmeno vzhledově připomínající kombinaci písmen P a T s připojenou nožičkou napravo.[1] V době, kdy byla abcházština zapisována gruzínským písmem, písmenu Ҽ̆ odpovídala spřežka ჭჾ. Od znovuzavedení zápisu abcházštiny cyrilicí je místo písmena Ҽ̆ používáno písmeno Ҿ.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b БГАЖБА, Хухут Соломонович. Бзыбский диалект абхазского языка. Tbilisi: Издательство Академии наук Грузинской ССР, 1964. 462 s. Dostupné online. Kapitola Синоптическая таблица буквенных и транскрипционных знаков для абхазского языка.