П̓

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Písmeno cyrilice
П̓ п̓
kódování majuskule
(dec/hex)
  minuskule
(dec/hex)
Unicode --   --
Unicode
(složený znak)
1055/041F
+
787/0313
  1087/043F
+
787/0313
ISO 8859-5 --   --
Windows-1251 --   --
CP866 --   --
KOI7 --
KOI8 --   --
YUSCII --   --

П̓ (minuskule п̓) je již běžně nepoužívané písmeno cyrilice, v minulosti bylo používáno v abcházštině. V poslední variantě abcházské azbuky mu odpovídá písmeno Ҧ, které je postupně nahrazováno písmenem Ԥ.

Písmeno bylo zavedeno v tiskové variantě azbuky navržené M. R. Zavadským jako tištěná alternativa k Peterem von Uslar zavedenenému psacímu písmenu Ԥ, ovšem v pozdější tiskové verzi azbuky navržené komisí pro překlady bylo nahrazeno písmenem Ҧ.[1] V latinské abecedě N. J. Marra písmenu П̓ odpovídalo písmeno , v abecedě N. F. Jakovleva písmenu П̓ odpovídalo písmeno p, v době, kdy byla abcházština zapisována gruzínským písmem, písmenu П̓ odpovídalo písmeno .[1] Od znovuzavedení zápisu abcházštiny cyrilicí je místo písmena П̓ používáno písmeno Ҧ, které je postupně nahrazováno písmenem Ԥ.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b БГАЖБА, Хухут Соломонович. Бзыбский диалект абхазского языка. Tbilisi: Издательство Академии наук Грузинской ССР, 1964. 462 s. Dostupné online. Kapitola Синоптическая таблица буквенных и транскрипционных знаков для абхазского языка.