Přeskočit na obsah

Železniční trať Banja Luka – Novi Grad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Budova nádraží v Prijedoru.
Pohled na nádraží v Omarské.

Železniční trať Banja Luka–Novi Grad (srbsky Железничка пруга Бања Лука–Нови Град/Železnička pruga Banja Luka–Novi Grad) se nachází v severní části Bosny a Hercegoviny. Vede na území Republiky srbské. Trať je celkem dlouhá 110 km.[1] Trať je využívána především v nákladní železniční dopravě, a to pro přepravu železné rudy z dolu u města Ljubija. Jednokolejná trať je od Prijedoru do Noveho Gradu vedena v údolí řeky Sana.

Trať byla budována v 70. letech 19. století v posledních letech turecké správy nad Bosnou a Hercegovinou. Do užívání byla předána dne 23. prosince 1872.[2] Na počátku následujícího roku byl zahájen provoz i pro cestující. Původně byla vybudována až do města Dobrljin na hranici s Chorvatskem. Díky ní získala Bosenská krajina po napojení na Rakousko-uherskou síť železniční spojení s hlavními městy mocnářství a umožněn byl také rozvoj průmyslu.

Po nástupu Rakousko-uherské správy v Bosně a Hercegovině byla trať prodloužena o další tři kilometry do centra města Banja Luka. Po zemětřesení v roce 1969 byl opuštěn a nádraží bylo přemístěno.

V roce 2015 byla zahájena rekonstrukce zastaralé[zdroj?] železniční tratě za pomoci čínského[1] investora.