Żwirkowisko
Żwirkowisko je místo tragické smrti polských pilotů Franciszka Żwirky a Stanisława Wigury 11. září 1932 v Horním Těrlicku („Na Kostelci“) na Těšínsku[1][2] v tehdejším Československu.
Historie
[editovat | editovat zdroj]K nehodě polského pilota a mechanika došlo během letu na leteckou rally v Praze. V prudké bouři se utrhlo křídlo jejich letounu RWD-6 a stroj se zřítil k zemi. Oba piloti na místě zahynuli.
Na místo tragické události byl původně umístěn březový kříž s vrtulí a byly zachovány smrkové kmeny, které po nárazu letadla zůstaly stát. Byly také zřízeny symbolické hroby pilotů. V roce 1935 bylo postaveno malé mauzoleum a brána s nápisem „Żwirky i Wigury start na věčnost“. Autory památníku byli: stavitel Rygiel z Fryštátu a sochaři Julius Pelikán z Olomouce a Jan Raszka. Zvon byl financován z příspěvků čtenářů Ilustrovaného denního kurýra. Místo katastrofy se brzy stalo polským poutním místem.
Po okupaci Československa Německem bylo v prosinci 1940 mauzoleum zbouráno a památné místo zničeno. Pamětní kámen a nápis z brány byly místními patrioty zachráněny.
Po skončení druhé světové války byly učiněny pokusy o obnovení mauzolea polských letců. Jelikož české úřady nejevily zájem o obnovu pietního místa, byl nakonec postaven pomník s postavou letce opřeného na vrtuli letadla a s emblémy Polska a Československa. Do roku 1957 měl pomník pamětní desku s chybným nápisem Na památku letců, kteří zahynuli v boji proti fašismu. Aktuální nápis v češtině zní: V upomínku na polské letce Žwirku a Wiguru, kteří na tomto místě zahynuli při katastrofě svého letadla dne 11. 9. 1932.[2] Rovněž byly upraveny symbolické hroby obou letců, protože oba spočinuli na hřbitově Powązki ve Varšavě.[3]
V roce 1992 byl za aktivního přispění Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) otevřen poblíž místa katastrofy „Dům Żwirki i Wigury“, jehož součástí je místnost věnovaná oběma letcům a historii polského letectva. V lese u památníku katastrofy se každoročně konají vzpomínková setkání k výročí úmrtí polských letců[4].
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Mauzoleum na místě katastrofy (19. červenec 1939)
-
Symbolický hrob F. Žwirky
-
Symbolický hrob S. Wigury
-
Polský dům PZKO
-
S. Wigura, F. Żwirko
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Żwirkowisko na polské Wikipedii.
- ↑ Památky: Těrlicko. www.terlicko.cz [online]. [cit. 2020-12-15]. Dostupné online.
- ↑ a b Jiří Vondřejc, Vladimír Štrupl. Pomník polským letcům [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2020-01-10]. Dostupné online.
- ↑ Těrlicko - Żwirkowisko : Muzea. https://www.valka.cz [online]. [cit. 2020-12-15]. Dostupné online.
- ↑ Mládež navštívila Żwirkowisko. zwrot.cz [online]. 2017-09-11 [cit. 2020-12-15]. Dostupné online.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej. T.1s.389, / red. nauk. Zenon Jasiński, Bogdan Cimała. - Opole, 2015,(pol.)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Żwirkowisko na Wikimedia Commons
- https://www.youtube.com/watch?v=F8g_OxfqLGA&ab_channel=ZabytkiNieba