Štefan Tiso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štefan Tiso
Štefan Tiso foto.jpg
Narození 18. října 1897
Bytča
Úmrtí 28. března 1959 (ve věku 61 let)
Leopoldov
Alma mater Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě
Politická strana Hlinkova slovenská ľudová strana
Funkce ministr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štefan Tiso (18. října 1897 Veľká Bytča28. března 1959, Leopoldov) byl slovenský politik a právník, předseda vlády Slovenského státu v letech 1944 až 1945.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl bratrancem z „třetího kolena“ dr. Jozefa Tisa. Děd ThDr. Jozefa Tisa Jozef „Karo“ Tiso (Tiszo „Karo“ Jószef) byl bratrancem babičky JUDr. Štefana Tisa Terézie Tisové. Po vzniku Slovenského státu se stal Dr. Štefan Tiso předsedou Nejvyššího soudu Slovenského státu. Po vypuknutí Slovenského národního povstání a odstoupení vlády Vojtecha Tuky (5. 9. 1944) byl jmenován posledním předsedou vlády Slovenského státu. Kromě postu předsedy vlády v ní zastával i portfolio ministra spravedlnosti a ministra zahraničních věcí.

Štefan Tiso se snažil konsolidovat poměry ve Slovenském státu, který byl již z větší části obsazen Rudou armádou. V lednu 1945 vypracoval deklaraci, která prohlašovala věrnost ideám luďáckého režimu a „spojenci Slovenska“ Adolfu Hitlerovi. Před postupující Rudou armádou uprchl tak jako další představitelé Slovenského státu do Rakouska. 8. května 1945 podepsal s americkým generálem Colliersem kapitulační dekret, kterým předal Slovenský stát pod rozhodovací pravomoc armády USA. Posléze byl, spolu s prezidentem Jozefem Tisem, vydán do Československa. Národní soud v Bratislavě jej odsoudil k 30 letům vězení a ve věznici v Leopoldově nakonec zemřel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

předsedové vlády Slovenské republiky
Předchůdce:
Vojtech Tuka
5. 9. 1944 - 4. 4. 1945
Štefan Tiso
Nástupce:
'