Školství ve Spojeném království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Školství ve Spojeném království se vyvinulo v jednotlivých zemích odlišně, které mají samostatné systémy, protože jsou řízené zemskými vládami: Britská vláda řídí anglické, skotský kabinet spravuje skotské, vláda Walesu velšské a za severoirské odpovídá exekutiva Severního Irska.

Vzdělávání je povinné pro děti ve věku od 5 (4 v Severním Irsku) do 16 let. Před tímto věkem mohou být děti vychovávané v jeslích.

Ve všech britských zemích existuje 5 stupňů vzdělávání:

  1. školka „early years education“,
  2. obecný stupeň „primary education“,
  3. druhý stupeň „secondary education“,
  4. pokračovací (tj. střední) školy „Further Education“ (FE) a
  5. vysoké školství „Higher Education“ (HE).

Pokračovací školy jsou nepovinné, poskytují střední stupeň vzdělání a skládá se z dvouletého kurzu "mírně pokročilého" se zkouškou „Advanced Subsidiary“ (AS) a následně rovněž dvouletého "pokročilého" se zkouškou „Advanced Level“ (A2). Absolventi tak získávají souhrnný diplom odpovídající maturitě („GCE A level).

Pátý stupeň, vysoké školství znamená studium nad rámec maturity, zpravidla na univerzitách a jiných vysokých školách.

Vzdělávací program „National Curriculum“ zavedený od roku 1988, je rámec pro školství v Anglii, Walesu a Severním Irsku pro děti od 5 do 18 let; Skotsko má obdobný program Curriculum for Excellence pro věk od 5 do 14 let. Skotský systém stupňů se mírně odlišuje od anglického, ale je podobný. Má tyto stupně: jednak standardní a jednak vyšší s pokročilým obdobně jako anglický pokračovací stupeň.

Tradičně vysoce hodnocené školství v mezinárodním srovnání v posledních letech stagnuje. Např. v testech PISA ("Programme for International Student Assessment") v roce 2013 se Británie umístila mezi průměrnými zeměmi ve čtení i matematice podobně jako o 3 roky dříve. Skotsko dopadlo o málo lépe, než Anglie, o něco hůře dopadlo Severní Irsko a poslední ze Spojeného království byl Wales.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Education in the United Kingdom na anglické Wikipedii.