Široký kámen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - chráněné území v Česku

Široký kámen (hora)
Vrchol430 m n. m.
Prominence65 m
Izolace550 m → Hamerský Špičák
Poloha
StátČesko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Kotelská vrchovina
Souřadnice
Široký kámen
Široký kámen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Široký kámen je stolová hora o výšce 430 m n. m. a přírodní památka na území Ralské pahorkatiny ve východní části okresu Česká Lípa. Skalní masiv je pozoruhodný svým zarovnaným vrcholem, obdobným známé Stolové hoře v Jižní Africe.

Popis lokaliity

Na katastrálním území obce Hamr na Jezeře je mnoho různě zvrásněných pískovcových vrcholů. Skalisko Široký kámen (430,2 m n. m.) se zde vyjímá jako mohutná, nahoře plochá skála, ze třech stran se strmými stěnami, jen málo rozrušená obvyklou erozí. Je dobře viditelná z okružné modře značené turistické cesty z Hamru na Jezeře, není k ní však žádná vyznačená odbočka.[1] Od Hamru je vzdálená 3,5 km. Skála je zčásti nahoře na některých okrajích zarostlá borovým lesem s ojedinělými břízemi, [2] úpatí je zarostlé zcela.

V geomorfologickém členění je lokalita v Zákupské pahorkatině, jejím okrsku Kotelská vrchovina.

Pohled na stolovou horu

Předmět ochrany

Přírodní památka byla vyhlášena v souladu s zákonem 114 / 1992 sb. O ochraně přírody a krajiny na rozloze 29,81 ha 20. ledna 1996. Podkladové materiály zpracoval Okresní úřad Česká Lípa. Týká se skalního masivu ve výšce 350 – 440 m. n.m s reliktními bory, ale i vzácné květeny, např. zde byla zjištěna kostřava sivá, ostřice vřesovištní, smldník jelení, hadí mord nízký. V lokalitě hnízdí sokol stěhovavý a výr velký. Byl zaznamenán výskyt krkavce velkého, zmije obecné, ještěrky obecné, slepýše křehkého. [3]

Památku zařazenou mezi Maloplošná zvláště chráněná území bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko (MZCHÚ Ralsko) spravuje Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR (AOKP ČR)[4].

Infopanel zblízka

Odkazy

Reference

  1. Mapa Lužické hory. Praha: Kartografie a.s., 2009. ISBN 978-80-7393-002-8. 
  2. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Chráněná území ČR, Liberecko, svazek III. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2002. ISBN 80-86064-43-3. Kapitola Okres Česká Lípa, s. 98. 
  3. Chráněná území III, str. 98
  4. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 48. 

Externí odkazy