Přeskočit na obsah

Stolová hora (Kapské Město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Table Mountain
Stolová hora
Table Mountain (Stolová hora) z Kapského Města
Table Mountain (Stolová hora) z Kapského Města

Vrchol1086 m n. m.
Prominence1 055 m
Poloha
SvětadílAfrika
StátJižní AfrikaJižní Afrika Jižní Afrika
Souřadnice
Stolová hora
Stolová hora
PrvovýstupAntonio de Saldanha v r. 1503
Horninakřemen, pískovec, břidlice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled od Signal Hill

Stolová hora (též Tabulová hora, anglicky Table Mountain, afrikánsky Tafelberg), namašsky Huri ‡oaxa), kojsansky Hoerikwaggo (Hora v moři)[1] je hora s plochým vrcholem ležící nad Kapským Městem v Jihoafrické republice. Jedná se o významnou turistickou atrakci, kterou podpořila i stavba lanové dráhy vedoucí k vrcholu. Hora se nachází ve stejnojmenném národním parku Table Mountain National Park (součást světového přírodního dědictví UNESCO v rámci položky „chráněná území Kapské květenné říše“).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hlavním rysem Stolové hory je téměř 3 km dlouhý útes tvořící stěny hory. Table Mountain se zvedá 1086 m nad malou, 10 km širokou zátokou Table Bay. Při jasném počasí je viditelná ze vzdálenosti až 200 km. V historii byla vrcholová plošina větší. Eroze však způsobila částečný rozpad a tím vytvořila okolní tzv. svědecké vrcholy – Ďáblův vrch (Devil's Peak) a Lví hlavu (Lion's head).

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Vrcholová část Stolové hory sestává z ordovického křemene a pískovce, obvykle označovaného jako Table Mountain Sandstone (TMS), který je vysoce odolný proti erozi a tvoří charakteristické strmé šedé útesy. Pod pískovcem je vrstva slídnaté staré břidlice. Spodní pásmo se skládá ze silně zvrásněné a přeměněné předprvohorní Malmesburyho břidlice. Podložní hornina není tak odolná proti zvětrávání jako TMS.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Po zelených svazích Stolové hory, které jsou zčásti pokryty křovinami vede kolem 400 stezek. V roce 1929 byla vybudována lanová dráha, která na vrchol plošiny vyveze ročně kolem 500 tisíc lidí. Spodní stanice lanovky leží ve výšce 302 m a jmenuje se Tafelberg Road. Na vrcholu plošiny se rovněž nachází velká retranslační stanice s výhledem a restaurace s obchodem (suvenýry). Strmá úbočí hory nabízejí vyžití také horolezcům, kteří zde mohou nalézt mnoho cest různých obtížností.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na Stolové hoře byla archeologickými nálezy doložena přítomnost člověka již před 600 lety. V době evropských zámořských plaveb se hora stala významným orientačním místem pro mořeplavce. Portugalec António de Saldanha roku 1503 vystoupil na horu jako první Evropan a vztyčil zde kříž. Francouzský astronom Nicolas de Lacaille pojmenoval podle hory souhvězdí Tabulová hora.

Panoráma Table Mountain

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRASLOVÁ, Radvana. Město pod Stolovou horou. Země světa. 6.12.2023, roč. 22, čís. 12, s. 22–31. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]