Přeskočit na obsah

Šalanky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šalanky
Šalanky – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška118 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Šalanky
Šalanky
Správa
Vznik1300
PSČ90311
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šalanky (ukrajinsky Шала́нки, maďarsky Salánk) je vesnice ve Vylocké vesnické komunitě v beherovském okrese Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Přes Šalanky vede železniční trať (úzkokolejka) – Boržavská hospodářská dráha. V roce 2001 zde žilo 3110 obyvatel, z toho 89,61 % obyvatel maďarské národnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 17. a 18. století měly Šalanky statut městečka a používaly vlastní erb: na červeném pozadí — stříbrná vlčí čelist se třemi zuby (erb rodu sedmihradských knížat Bathory (Batory), spjatých s historií Šalanek). Historie obce je úzce spjata s Františkem II. Rákóczim, který zde v roce 1711 uspořádal svůj poslední sněm, někde na vrchu Helmek. František II. Rákóczi ve dnech 17. a 18. února 1711 uspořádal v paláci Šalanky poslední setkání se svými poradci. V roce 1717 byl palác vydrancován a zničen krymskými Tatary, kteří vtrhli do vesnice.

Do Trianonské smlouvy byla obec součástí Uherska, poté byla součástí Československa. Za první československé republiky zde byl obecní notariát, četnická stanice a poštovní úřad.[1] V důsledku první vídeňské arbitráže byly Šalanky v letech 1938 až 1945 součástí Maďarska.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Шаланки na ukrajinské Wikipedii.

  1. Seznam obcí a úřadů na Podkarpatské Rusi. Užhorod: [s.n.], 1922. Dostupné online. S. 19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]