Šachový turnaj v Linaresu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Šachový turnaj v Linaresu (nyní oficiálně španělsky Adjerez en Linares, často jen Linares) je každoroční špičkový velmistrovský turnaj, který se koná ve španělském městě Linares v Andalusii. Na konci 20. století se stal jedním z největších šachových turnajů světa a řadil se do silné trojice s turnajem v Dortmundu a turnajem ve Wijku aan Zee. Konal se obvykle v průběhu února, zatím naposledy se ale uskutečnil v roce 2010.

V roce 2011 se turnaj nekonal.[1] Přestože v létě roku 2011 vyjádřil starosta Linaresu přesvědčení, že se za rok turnaj zase vrátí,[2] byl v březnu následujícího roku znovu oficiálně zrušen z důvodu nedostatku volných vhodných termínů.[3]

Turnaj byl založen v roce 1978 a již třetího ročníku se zúčastnil tehdejší mistr světa Anatolij Karpov a vyhrál. V té době se turnaj konal pravidelně jednou za dva roky až do roku 1985. O dva roky později Linares hostil finále zápasů kandidátů mistrovství světa mezi Karpovem a Andreiem Sokolovem. Od roku 1988 se koná každoročně s výjimkou roku 1996, kdy se konalo mistrovství světa žen.

Zvláštností turnajového systému v Linaresu je od roku 1998 dvoukolový systém – hráči se utkávají každý s každým dvakrát, jednou s bílými, jednou s černými figurami. Od roku 2006 se první polovina turnaje koná v mexickém městě Morelia.

Češi v Linaresu[editovat | editovat zdroj]

Do roku 2007 včetně hrál v Linaresu jen jeden reprezentant Československa nebo České republiky. Vlastimil Hort v roce 1983 získal osmé místo. Lubomír Kaválek nastoupil v turnaji už v roce 1981, ale obsadil šesté místo v barvách USA.

Vítězové turnaje[editovat | editovat zdroj]

*Lékó měl stejný bodový zisk jako Kramnik, ale byl vyhlášen vítězem podle dalších kritérií
**Kasparov měl stejný bodový zisk jako Veselin Topalov, ale byl vyhlášen vítězem podle dalších kritérií
***Griščuk měl stejný bodový zisk jako Vasilij Ivančuk, ale byl vyhlášen vítězem podle dalších kritérií

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Linares 2011 Cancelled. Chess.com [online]. 2011-04-05. Dostupné online.  (anglicky) 
  2. Linares Set to Return in 2012. Chess.com [online]. 2011-08-25. Dostupné online.  (anglicky) 
  3. Linares vuelve a ser cancelado. Chessdom [online]. 2012-03-31. Dostupné online.  (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]