Čierne Kľačany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čierne Kľačany
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Stát Slovensko Slovensko
kraj Nitranský
okres Zlaté Moravce
Čierne Kľačany
Red pog.png
Čierne Kľačany
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 10,98 km²
Počet obyvatel 1105(k 31.12.2010)
Správa
Status obec
Starosta Milan Švec
Oficiální web http://www.cierneklacany.sk
Adresa obecního úřadu Obecný úrad Čierne Kľačany 66
953 05 (pošta Zlaté Moravce 5)
PSČ 953 05 (pošta Zlaté Moravce 5)

Čierne Kľačany jsou obec na Slovensku v okrese Zlaté Moravce v Nitranském kraji.

Poloha a přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Leží v severozápadní části Pohronské pahorkatiny v údolí potoka Širočina. Střed obce leží v nadmořské výšce přibližně 195 metrů, katastr mezi 180 a 500 metry. Podklad území obce tvoří třetihorní jíly a písky, kryté spraší a hnědozemí. Většina katastru je odlesněna, lesy jsou zastoupeny menšími dubovými a habrovými háji.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast byla osídlena již v neolitu, což dokládají archeologické nálezy třech sídlišť kultury s lineální keramikou. Z doby Velké Moravy pochází významné nálezy bronzové gombíkové nášivky a zejména pyxidy - liturgického předmětu ze slonoviny, který je datovaný do 4.6. století n.l. a na území Velké Moravy se dostal s misí svatého Cyrila a Metoděje.

První písemná zmínka pochází z roku 1206 z buly papeže Inocence III. jako Chelecen. Později doložené názvy jsou: Kelechen (1386), Fekethe Kelechen (1600), Klaczany (1773), Cžerné Klačany (1808), Čierne Kľačany (1920), maď. Feketekelecsény. Patřila nejprve opatství v Hronském Beňadiku, od roku 1376 jeleneckému panství a v 18. století panství Zlaté Moravce. V 16. a 17. století obec trpěla Tureckými nájezdy. Obyvatelé se živili převážně zemědělstvím. K rozvoji obce přispělo vybudování železniční tratě Zlaté Moravce - Kozárovce v roce 1912.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • římskokatolický barokní kostel z roku 1777

Kulturní a sportovní život[editovat | editovat zdroj]

Občané obce jsou kulturně i sportovně aktivní, působí zde mimo jiné pěvecký sbor Širočina, ochotnické divadlo a několik sportovních oddílů. Každoročně v březnu zde pořádají silniční běh Čiernokľačanská pyxida

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]