Kultura s lineární keramikou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lineární keramika ze sbírky university v Jeně
Lineární keramika ze sbírky Muzea hlavního města Prahy
Neolitický dlouhý dům

Kultura s lineární keramikou je pravěká neolitická kultura rozšířená ve střední Evropě6. tisíciletí př. n. l., nazvaná podle charakteristické výzdoby nádob rovnými či zavinutými čarami. Její nositelé byli vůbec prvními zemědělci na území dnešních ČechMoravy. Ve starší literatuře bývala označována jako volutová keramika. Používá se pro ni zkratka LnK nebo mezinárodní zkratka LBK z německého Linearbandkeramik.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Kultura se postupně rozšířila na rozsáhlé území od dolního Porýní a severní Francie na západě až po Dněpr na Ukrajině na východě. V Čechách pozvolna přechází v kulturu s vypíchanou keramikou, zatímco Morava se dostává do sféry kultury lengyelské.

Kultura s lineární keramikou se dělí na dvě větve:

Genetický původ[editovat | editovat zdroj]

Podle moderních genetických výzkumů se jednalo o potomky neolitických zemědělců z Anatolie, kteří se do Evropy začali stěhovat před 9000 lety během neolitické revoluce v zemědělství. Geneticky měli nejblíž k současným obyvatelům jižní Evropy, například Sardincům a Baskům.[1]

Kultura s lineární keramikou v Česku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kultura s lineární keramikou na území Česka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GUNTHER, Torsten. Genes mirror migrations and cultures in prehistoric Europe — a population genomic perspective. Current Opinion in Genetics & Development. 2016, s. 115–123. Dostupné online. DOI 10.1016/j.gde.2016.09.004. PMID 27685850. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]