Česnek šerý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Česnek chlumní)
Jak číst taxoboxČesnek šerý
alternativní popis obrázku chybí
Česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďamarylkovité (Amaryllidaceae)
Rodčesnek (Allium)
Binomické jméno
Allium senescens
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Česnek šerý neboli česnek chlumní[1] (Allium senescens) je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou cca 10–40 cm vysokou rostlinu s podzemní cibulí, cibule je dlouze vejčitá až úzce kuželovitá, asi 1 cm tlusté, obalné šupiny jsou hnědé, tence blanité a síťnatě se nerozpadají[2][3]. Lodyha je hranatá. Listy jsou přisedlé, čepele jsou čárkovité, polooblé ale nekýlnaté, asi 4–30 cm dlouhé a asi 1,5–5 mm široké. Květy jsou uspořádány do květenství, jedná se o lichookolík (stažený šroubel), který je polokulovitý a má asi 2–5 cm v průměru. Květenství je podepřeno toulcem, který je dvouklaný až trojklaný, cca 0,5 cm dlouhý, kratší stopky květů. Okvětní lístky jsou cca 4–6 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, červenofialové. Tyčinky jsou o něco delší než okvětí, nitky jsou bez zubů. Plodem je tobolka[2][3].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Areál druhu je diskontinuitní. V Evropě se vyskytuje hlavně česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum, syn. Allium lusitanicum). Jeho areál se nachází v západní střední a východní Evropě, na jihozápad po severní Španělsko, na jih po Itálii a severní Balkán, na sever po jižní Skandinávii, na východ po střední Ukrajinu. Dál na východ je hiát a ve střední Asii začíná další víceméně souvislý výskyt, který sahá dál přes jižní Sibiř, Mongolsko, severní Čínu na Dálný východ. Zde v Asii roste česnek šerý pravý (Allium senescens subsp. senescens) a možná i další poddruhy. Evropská subsp. montanum se liší od subsp. senescens celkově menší velikostí. Někdy jsou tyto poddruhy považovány za samostatné druhy[4][5].

Detail květenství

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste v teplých a suchých oblastech, zvláště ve skalnatých územích, jako jsou kaňony řek. Nejčastější je ve středních a severních Čechách, podél Vltavy proniká až na Českokrumlovsko. Celkem běžný je také v podobných územích jižní a střední Moravy. Roste hlavně na skalách, v různých skalních stepích, některých typech suchých trávníků a v teplomilných doubravách [3][4].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id42001/
  2. a b Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. a b c Krahulec F. (2002): Alliaceae Agardh, in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 752-758
  4. a b http://botany.upol.cz/prezentace/duch/publ/cesneky2.pdf[nedostupný zdroj]
  5. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200027531

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]