Československé státní pivovary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Československé státní pivovary
Základní údaje
Právní formanárodní podnik
Datum založení1945
Datum zániku1990
Adresa sídlaPraha, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnostivýroba piva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Československé státní pivovary n.p. byl v letech 1945 (respektive 1948) až 1990 státní podnik, který zastřešoval veškerou výrobu piva v Československu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po skončení druhé světové války byl na základě Benešových dekretů – především podle dekretu č. 108/1945 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku, zabaven majetek Němců, Maďarů a zrádců a tento majetek svěřen Fondu národní obnovy. Tato konfiskace se týkala i některých pivovarů a pivovarských provozů, čímž v rámci Fondu národní obnovy vzniká organizační složka Československé pivovary. Původním předpokladem byla restrukturalizace a následný prodej do soukromých rukou, ale po Únoru 1948 byla organizační složka Československé pivovary vydělena ze svazku Fondu národní obnovy a přejmenována na Československé státní pivovary n.p. (ČSSP n.p.). Po znárodnění byly do podniku ČSSP n.p. postupně přidávány další pivovary a ty byly řazeny dle krajské struktury do jednotlivých organizačních složek podniku. ČSSP měly také pravomoc případně pivovarské provozy uzavírat a vytvářet nové, což do roku 1960 vedlo k postupnému uzavírání menších provozů a vzniku centralizovanější sítě pivovarů v Československu.

V roce 1960 byl přijat v souvislosti s Ústavou z roku 1960 zákon č. 36/1960 Sb., o územním členění státu, který vytvořil 11 krajů – z toho osm v Česku a tři na Slovensku. Podle tohoto zákona byla změněna i struktura ČSSP, kdy se ČSSP dělila na 11 krajských organizačních složek, které se dále dělily na jednotlivé pivovary:

  • Pražské pivovary n.p. se sídlem v Praze
  • Středočeské pivovary n.p. se sídlem v Praze
  • Severočeské pivovary n.p. se sídlem v Ústí nad Labem
  • Východočeské pivovary n.p. se sídlem v Hradci Králové
  • Jihočeské pivovary n.p. se sídlem v Českých Budějovicích
  • Západočeské pivovary n.p. se sídlem v Plzni
  • Jihomoravské pivovary n.p. se sídlem v Brně
  • Severomoravské pivovary n.p. se sídlem v Ostravě

Tato organizační struktura fungovala až do roku 1990, kdy byly jednotlivé krajské organizační složky postupně vyjímány z pravomoci ČSSP a privatizovány. Samotná firma ČSSP n.p. byla v roce 1990 přetransformována v ČSSP s.p. a samotná existence ČSSP byla ukončena k 1. lednu 1994.