Útvar pro ochranu prezidenta České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Útvar pro ochranu prezidenta České republiky
Vznik1. dubna 2002
Řídící útvarPolicie České republiky
Ředitelbrig. gen. Mgr. Martin Baláž
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příslušník Útvaru pro ochranu prezidenta zaujímá pozici při příjezdu prezidenta Miloše Zemana do Poslanecké sněmovny.

Útvar pro ochranu prezidenta České republiky (ÚOP) je specializovaný celostátní útvar Policie České republiky, který má za úkol ochranu prezidenta republiky. Zajišťuje mj. jak osobní a bezpečnostní ochranu prezidenta tak dalších chráněných osob, jejich přepravu a ochranu sídla prezidenta i míst, kde zrovna pobývá. Tato ochrana je zajišťována i po skončení funkce, tedy doživotně.[1]

Ochranu jiných ústavních činitelů zajišťuje Útvar pro ochranu ústavních činitelů, dnes pod názvem Ochranná služba Policie České republiky.

Ředitelem celorepublikového útvaru je od 18. listopadu 2019 brig. gen. Mgr. Martin Baláž.[2] Ten oznámil k 30. dubnu 2023 konec ve funkci.[3]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Útvar pro ochranu prezidenta České republiky vykonává zejména následující činnosti – citováno z oficiálního webu útvaru, tedy především:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nařízení vlády č. 468/2008 Sb., o zajišťování bezpečnosti určených ústavních činitelů České republiky, § 1 odst. 1 písm. a)Dostupné online.
  2. Zpravodajství – Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta ČR [online]. Policie České republiky [cit. 2016-08-09]. Dostupné online. 
  3. Šéf prezidentovy ochranky Baláž požádal o odchod do civilu, skončit by chtěl na konci dubna. www.irozhlas.cz [online]. iRozhlas.cz, 2023-02-07. Dostupné online. 
  4. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky [online]. Policie České republiky. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]