Přeskočit na obsah

Ífigeneia v Tauridě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ífigeneia v Tauridě
AutorEurípidés
Původní názevἸφιγένεια ἐν Ταύροις
Jazykstarořečtina
Žánrřecká tragédie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ífigeneia v Tauridě je tragédie starověkého řeckého dramatika Eurípida. Dějově následuje po jiné Eurípidově, totiž po Ífigeneii v Aulidě, přestože „taurskou Ífigeneiu“ Eurípidés napsal před „aulidskou“.

Děj se odehrává před chrámem Artemidy Taurské. [1]

Ífigeneia byla podle mínění Řeků obětována svým otcem Agamemnónem Artemidě Taurské. Ve skutečnosti ji však bohyně těsně před obětováním odnesla pryč a nastrčila místo ní laň. Kněžka není v Tauridě spokojená a vzpomíná na svého bratra Oresta, o němž si myslí, že zemřel. Ten však s věrným přítelem Pyladem přichází do Tauridy. Přestože byl Orestés pomocí Apollóna a Athény osvobozen athénským soudem, polovina bohyní lític ho stále pronásleduje za matkovraždu. Taurové je nyní oba zajali a žádají Ífigeneiu, aby je oba obětovala (v Tauridě se totiž provádí lidské oběti). Když Ífigeneia zjistí o koho jde, rozhodne se mladíky zachránit pomocí lsti. Musí přelstit nejen místní, ale také taurského krále Thoanta. Při útěku s sebou Ífigeneia vezme sošku Artemidy Taurské. Vypadá to, že se útěk nezdaří, Poseidón totiž není nakloněn nikomu z Átreova rodu (ze kterého Ífigeneia i Orestés pochází), ale v poslední chvíli zasáhne bohyně Athéna. Zadrží krále Thoanta a ten přestane se stíháním. [2]

Gluckovy opery

[editovat | editovat zdroj]

Christoph Willibald Gluck obě Ífigeneie, aulidskou i taurskou, zpracoval jako opery:

  1. EURÍPIDÉS. Hippolytos a jiné tragédie. Praha: Svoboda, 1986. S. 98. 
  2. EURÍPIDÉS. Hippolytos a jiné tragédie. Praha: Svoboda, 1986. S. 97–169. 
  3. SCHONBERG, Harold C. Životy velkých skladatelů : Od Monteverdiho ke klasikům 20. století. Praha: BB/art s.r.o., 2006. S. 82. 
  4. SCHONBERG, Harold C. Životy velkých skladatelů : Od Monteverdiho ke klasikům 20. století. Praha: BB/art s.r.o., 2006. S. 83. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • EURÍPIDÉS. Hippolytos a jiné tragédie. Praha: Svoboda, 1986. 
  • EURÍPIDÉS. Trójanky a jiné tragédie. Praha: Svoboda, 1978. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]