Přeskočit na obsah

École militaire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
École Militaire
École Militaire (6. srpna 2008)
École Militaire (6. srpna 2008)
Datum založení1751
Další informace
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Průčelí hlavní budovy

École Militaire (česky Vojenská škola) je vojenská vysoká škola v Paříži. Nachází se na Martových polích naproti Eiffelově věži v 7. obvodu. Budova je chráněna jako historická památka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

École Militaire byla založena v roce 1751 z iniciativy Madame de Pompadour a s podporou krále Ludvíka XV. na levém břehu řeky Seiny nedaleko Invalidovny. Plány vypracoval dvorní architekt Ange-Jacques Gabriel (16981782), jehož pokračovatelm byl Alexandre-Théodore Brongniart (17391813).

École Militaire

Pro vojenskou akademii bylo vybráno místo poblíž vojenské nemocnice Invalidovny u cesty do Versailles, kde byl dostatečný prostor pro zřízení cvičiště. Výstavba začala kaplí, hlavní budovy byly postaveny v letech 17681772. Stavební práce postupovaly kvůli nedostatku financí jen velmi pomalu. Madame Pompadour věnovala škole v roce 1755 samostatný důchod, ale Ludvík XV. daroval jen malé prostředky. Za Velké francouzské revoluce sloužilo cvičiště jako shromáždění při státních svátcích. V 19. století zde byly pořádány mj. světové výstavy a od roku 1889 stojí na opačném konci Eiffelova věž. Prostor mezi věží a školou zůstal nezastavěn a využívá se jako veřejný park.

Škola, původně určená pro výuku synů ze zchudlých šlechtických rodin, přijímala později též uchazeče z měšťanského prostředí. V roce 1784 zde začal studovat její nejslavnější žák, Napoleon Bonaparte. V roce 1787 byla škola uzavřena a budova sloužila jako vojenský sklad a kasárna. V roce 1878 byl obnoven její původní účel. Dnes slouží jako sídlo vyšší vojenské školy a dalších vojenských zařízení.

Panorama[editovat | editovat zdroj]

Panorama École Militaire, 2008
Panorama École Militaire, 2008

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku École Militaire (Paris) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]