Černohorská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Známé černohorské produkty
Popara - typický černohorský snídaňový pokrm
Šunka njegušski pršut

Na černohorské kuchyni se projevuje různorodost černohorské přírody. Kromě toho je strava ovlivněna skutečností, že velká část Černé Hory je ekologicky čistá, že se zde neprodukují žádné geneticky upravené potraviny, nepoužívá se umělých hnojiv a pesticidů a stejně "čistě" je živen i dobytek. Černohorci tak používají k přípravě pokrmů velmi kvalitní suroviny, což se projevuje i na výsledku jejich snažení.

Restaurace

V Černé hoře se setkáváme s typickou balkánskou kuchyní, ovšem v restauracích po celé zemi si můžeme pochutnat na sladkovodních rybách. V nabídce bývají čerství i uzení kapři, pstruzi a oukleje. Zejména však na pobřeží byste neměli vynechat návštěvu některé rybí restaurace. Ceny všeobecně jsou srovnatelné s cenami v českých podnicích. Poměrně kvalitní jídlo nabízí kromě restaurací i stánky a jídelny.

Večeře v restauracích

Černohorská večeře, která se skládá z předkrmu (njegušský sýr, durmitorský kajmak, kapr v oleji, barské olivy a domácí sýr), jako hlavní chod se podává např. jezerní kapr se švestkami a dále jako specialita jehněcí kolena v mléce. Jako desert přichází závin.

Členění

Černohorská kuchyně se v podstatě dělí na přímořskou a kontinentální, ovšem v okrajových oblastech je ovlivňována kuchyní sousedů. Ale stále převláda spíše strava prostá a nepříliš rozmanitá. V přímořských oblastech, tedy v Boce Kotorské a dál až k Ulcinji převládá rostlinná strava, v horských dobytkářských oblastech spíše mléčná. Ze zeleniny se nejvíce jí raštan, listová kapusta, která se vyskytuje na trhu po celý rok i v zimě. Když přejde mrazem, je prý nejchutnější. Sýr hraje prim až tak daleko, že vzniklo rčení "Když je chleba a sýra, nebude hlad". Sýry jsou vyráběny podomácku z plnotučného kravského, ovčího či kozího mléka. Každá oblast má svůj specifický způsob výroby, pozdější úpravy a skladování sýrů, ale všeobecně se vyrábí mladý sýr podobný tvarohu a pozdější vyzrálý sýr. Převážnou část černohorské stravy tvoří dnes vedle jehněčího, skopového a hovězího masa ovčí, kozí a kravské mléko, tvaroh a různé sýry, brambory, zelí sladké i kysané, kukuříčný, pšeničný a ječný chléb a zelenina. Za rybí specialitu se považuje pstruh po podgoricku s kyselou smetanou a uzené oukleje ze Skadarského jezera.

Ve své přímořské části má Černá Hora hojnost ovoce. Nejrožšířenější jsou vinné hrozny a fíky, z nichž nejznámější je druh "barská trojka", protože rodí třikrát za rok. Rozšířené je i granátové jablko.

Vína a alkoholické nápoje

Černohorské pivo Nikšiko

Černá hora se může chlubit vlastními místními odrůdami vín, dlouhodobou vinařskou tradicí a vynikajícími druhy vína. Avšak výborně se zde daří i francouzským odrůdám, jako je chardonnay a sauvignon. Z červených vín převládají v nabídce vranac, kartošija, merlot a cabernet. U bílých vín jsou to krstač, chardonnay a savignon. Ve skupině bílých vín je nejznámější krstač z oblasti Podgorice. Má přírodní odrůdové aroma a výborně se hodí vychlazené k sladkovodním rybám. Ze stejné oblasti pochází i výborný vínový destilát lozova rakija, který je připravován speciální technologií, sílu i chuť mu dodává pálenka z hroznů.

Vaření "izpod sača"

V létě při práci na poli veškeré vaření a pečení odbývalo "izpod sača", neboli pod železným poklopem. Na velkém plochém kameni se rozdělal oheň a udržoval se pět hodin. Když byl kámen dokonale prohřátý, odhrnuly se rozžhavené uhlíky, kámen se očistil a na něj se položil vykynutý chléb, v kotlíku maso s bramborami a vše se přiklopilo "sačem", na nějž se nahrnulo řeřavé uhlí. Chuť jídla připraveného takovým "prehistorickým" způsobem je skutečně nanapodobitelná. Dnes můžeme podobným způsobem připravované jehněčí ochutnat v některých hostincích u silnice.

Černohorské lahůdky

Mezi speciality číslo jedna patří sušená šunka "njegušský pršut", který je vyhlášen po celém světě v nejvybranějších restauracích i na královských tabulích. Specialitou číslo dvě je smaragdově zelený olivový olej z okolí Baru. Třetí lahůdkou je pikantní paprika s barbarskými olivami. Další specialitou je např. : cicvara, popara, kačmak, paganice, pljeskavica, čevapi, džigerica, ražniči, mješane meso, ovčí mléko, čorba, turska kafa, Knjaz Miloš, rakije, Balkánský salát, urebes a další pochoutky...

Související články