Wikipedista:Bellgarion/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Likvidace Lepry[editovat | editovat zdroj]

Likvidace Lepry
ZkratkaLL
Vznik4. března 1992
Typnestátní nezisková organizace
Právní formacírkevní právnická osoba se samostatnou právní subjektivitou
Účelcharitativní
SídloPraha
MístoKostel svatého Josefa (Malá Strana)
PůsobnostLibérie, Indie, Kolumbie, Tanzanie
ZřizovatelArcibiskupství pražské
PrezidentStanisław Góra předchůdce: Vojtěch Eliáš
ŘeditelLubomír Hajas
ZakladatelJiří Holý
PartneřiDeutsche Lepra- und Tuberkulosehilfe e. V. , Action Medeor, ILEP
Oficiální webwww.likvidacelepry.cz
IČO73635375 (VR)

LL je pokračovatelem v činnosti, kterou po 19 let vykonávalo občanské sdružení LL-Likvidace lepry o.s., jež bylo založeno 4. března 1992 Jiřím Holým jako nevládní nezisková organizace. Likvidace lepry o.s. se tak stalo jediným sdružením, které vzniklo v České republice a které aktivně pomáhalo malomocným. I současná LL má za primární cíl pomáhat léčit infekční choroby (lepra, tuberkulóza) ve třetím světě. Z tohoto důvodu byla navázána spolupráce s ILEP (mezinárodní organizace na pomoc malomocným), kde figurovala LL-Likvidace lepry jako přidružená organizace. Pro komunikaci s leprocentry ve třetím světě (celkem na 60 místech) byla započata spolupráce s německými firmami DAHW a Action Medeor, které působí na poli pomoci malomocným již dlouhou dobu jako dodavatelé léků (viz Partneři) 18. května 2011 došlo v kostele sv. Ignáce v Praze k podepsání slavnostního ujednání mezi pražským arcibiskupem Mons. Dominikem Dukou a Jiřím Holým jakožto stávajícím předsedou LL-Likvidace lepry o.s. Na základě tohoto ujednání přešlo LL-Likvidace lepry o.s. pod arcibiskupství pražské a v jeho činnosti tak nyní pokračuje Likvidace lepry. Stopa LL byla zanechána přibližně v 60 misijních centrech, léčících malomocenství v Africe, Asii a Jižní Americe. Tato zařízení již obdržela léky a materiál za více než 225 000 000 Kč.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Indie[editovat | editovat zdroj]

Likvidace lepry stála u vybudování dvou nemocnic svatého Josefa ve státě West Bengál a to v oblasti Bhilai Pahari a Phulpahari (poblíž města Kalkata). V současnosti se podílí na jejich provozu a za správu nemocnic zodpovídá místní biskupství, resp. podřízené organizace. Oblast v okolí Kalkaty je spojena především s působením misionářky lásky Matky Terezy a tak i křesťané zde jsou identifikováni jako „ti od Matky Terezy“.

Libérie[editovat | editovat zdroj]

Likvidace lepry začala od roku 2014 spolupracovat na podpoře projektu Ganta Rehab Centre (v současnosti se jedná o jediné středisko je lepra léčena) a od roku 2016 na koordinaci léčby lepry v celé zemi. Libérie je země s celkovou rozlohou 111 380 km2, což je zhruba o třetinu více než má Česká republika, ale má pouze 4,5 mil. obyvatel. Na západě je lemována Atlantským oceánem a ve vnitrozemí na východě tvoří hranici pohoří, relativně vysoké, pokryté tropickým lesem. Není to vyprahlá země, i když tam teploty přes den obvykle překračují 30 °C. Obvykle se Libérie spojuje se slovem „občanská válka“ – ta byla před více než 20 lety, přesto její důsledky –společenské i ekonomické – jsou stále přítomné. Místo realizování snu o svobodě (to je význam jména země), nastalo nesmyslné vraždění a vypalování, které trvalo 15 let, a Libérie se z toho ještě nevzpamatovala. Dnes tu žije na 86% křesťanů (nejvíce jsou zastoupeni metodisté), katolická církev má v Libérii zřízeno jedno arcibiskupství (Monrovia s arcibiskupem Lewisem Zeiglerem) a dvě biskupství (Cape Palmas a  Gbarnga). Právě v biskupství Gbarnga, kde je biskupem Anthony Fallah Borwah, se nachází středisko Ganta.

Kolumbie[editovat | editovat zdroj]

Likvidace lepry převzala v roce 2014 podporu projektu Community Based Rehabilitation v Kolumbii. Kolumbie je 46 milióny obyvatel druhá nejlidnatější země Jižní Ameriky (Přibližně 74% obyvatelstva žije v městských oblastech). Díky své bohaté historii a geografické poloze se v této zemi setkáváme s opravdu rozmanitými strukturami populace. Kolumbie platí za bohatou zemi, ale toto bohatství je rozděleno jen mezi několik málo lidí, kteří žijí v nejvyšší společenské vrstvě.   Naše partnerská organizace DAHW spolupracuje již přes 40 let v Kolumbii, podílí se na chodu národního programu pro péči o malomocné (a bývalé pacienty). Velikou bolestí v Kolumbii je sociální vyloučení nemocných či osob, které byly nemocné (příbuzní nemocných).    Diskriminace nemocných je tu bohužel stále na denním pořádku. Projekt, který zde LL podporuje je zaměřen především na podporu a pomoc lidem, kteří se musejí vypořádávat s dlouhodobými, někdy až trvalými následky onemocnění leprou a to včetně pomoci jim najít opět své místo ve společnosti.  

Tanzanie[editovat | editovat zdroj]

V Tanzanii již neznamená lepra problém číslo jedna a od konce sedmdesátých let funguje v zemi národní program pro kontrolu (léčbu) lepry a tuberkulózy. Tanzanie je také první zemí, která spojila do jednoho programu starost o tyto dvě choroby. Vzhledem k rozloze Tanzánie a počtu obyvatel patří tato země mezi státy, které evidují jeden z nejvyšších počtů výskytu malomocenství v Africe.