Vietnamistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vietnamistika je vědní obor zabývající se studiem vietnamského jazyka, dále historií, kulturou a obecně problematikou týkající se Vietnamu. Odborník ve vietnamistice je vietnamista.

Tento obor je ve světě relativně ojedinělý. V zemích kromě Vietnamu je možné studovat vietnamistiku (Vietnamese studies) například ve Francii, USA, Spojeném království a České republice.

První kurz vietnamštiny se na půdě Filozofické Fakulty UK otevřel v roce 1960 a o rok později byla vietnamistika otevřena jako samostatní obor. Externím vedoucím oboru se stal prom. fil. Ivo Vasiljev. V roce 2005 byl obor přejmenován a reakreditován do podoby Etnologie se specializací vietnamistika a pod tímto názvem funguje dodnes.

Kromě Filozofické Fakulty UK se v omezené míře problematikou Vietnamu zabývají i další vzdělávací instituce v České republice (např. v podobě jazykového kurzu, jako součást "asijských studií" atd.).


Čeští vietnamisté[editovat | editovat zdroj]

I přes relativně dlouhou existenci oboru se v současnosti na poli vietnamských studií angažuje málo odborníků. Obor se totiž neotvíral každý rok a mnoho posluchačů studium zanechalo, příp. absolvovalo pouze vybrané kurzy. Kromě prvního vedoucího oboru prom. fil. Ivo Vasiljeva k známým českým (československým) vietnamistům patřili také: Ján Múčka, Iva Zbořilová- Klinderová, Hana Křikavová a další. Studenti a absolventi oboru založili v roce 2004 občanské sdružení Klub Hanoi, sdružující odborníky na problematiku Vietnamu a Indočíny

V současnosti se vietnamistikou zabývají také:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odborní instituce[editovat | editovat zdroj]

Další odkazy[editovat | editovat zdroj]

Skupiny na Facebooku[editovat | editovat zdroj]