Svalový stah

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Svalový stah čili kontrakce je proces, při němž ve svalovině vzniká napětí a obvykle se zkracuje. Na molekulární úrovni dochází k aktivaci bílkovin myosinů, které za spotřeby ATP vykonávají mechanickou práci. Ke svalovému stahu dochází na základě určitého nervového podnětu – v srdeční svalovině tento podnět přichází převodním srdečním systémem obvykle z SA uzlu, kosterní svalovina reaguje na signál z motorických nervů a hladké svaly se stahují obvykle na základě nervové či hormonální stimulace, případně díky pouhé změně v chemismu okolního prostředí.[1]

Ke svalovému stahu je nutná nejprve excitace, v případě kosterního svalu pomocí somatické nervové soustavy. Tzv. neurotransmiter, konkrétně acetylcholin, přenese nervový podnět přes nervosvalovou ploténku do svalového vlákna. Ve svalovém vlákně dochází ke vzniku akčního potenciálu. Z endoplazmatického retikula svalových buněk se uvolňují ionty vápníku. Ty se váží na určité bílkoviny a ve svém důsledku způsobí, že se odhalí vazebná místa pro myosin na proteinu jménem aktin. Myosin se za spotřeby ATP posouvá po vlákně aktinu, což je vlastní mechanismus stahu.

Reference

  1. GUYTON, Arthur C; HALL, John E. Textbook of Medical Physiology. 11. vyd. [s.l.]: Elsevier, 2006. (11). ISBN 978-0-7216-0240-0. 

Externí odkazy