Pong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pong
Atari Home Pong
Hrací automat Pong

Vývojář Allan Ancorn
Vydavatel Atari
Design Allan Alcorn
Platformy herní konzole, PC, mobilní telefon
Datum vydání 1972
Žánr arkáda
Některá data se získávají z datové položky.

Pong je jedna z nejhranějších videoher a první komerčně úspěšná videohra, což vedlo ke startu videoherního průmyslu. Je to tenisová počítačová hra s jednoduchou 2D grafikou pro dva hráče. Hra originálně vyšla pod firmou Atari v roce 1972. Pong vytvořil Allan Alcorn jako cvičení; zadal mu ho zakladatel firmy Atari Nolan Bushnell.

Na vytvoření prototypu Alcorn použil černobílý televizor značky Hitachi, vložil ho do dřevěné skříňky a potřebné obvody přidělal k deskám.[1] Použitím „sync generatoru“ vytvářel různé tóny pro herní zvukové efekty. V září 1972 Bushnell a Alcorn instalovali prototyp Pongu v místním baru Andy Capp's Tavern v Kalifornii, kam již dříve Atari dodávala hrací pinbaly.[2] Hra byla dobře přijata a její popularita nadále rostla. Společnost oznámila uvedení Pongu 29. listopadu 1972. První hry ve větší, žluté skříni se sestavovaly velmi pomalu, v počtu asi deseti za den, ale po zjednodušení procesu se je podařilo produkovat ve větším množství. Od roku 1973 se Pong dodával i do zahraničí, včetně Evropy.

Nicméně úplně první videoherní automat byla Galaxy Game ze září 1971, ta byla následovaná hrou Computer Space (listopad 1971) a Magnavox Odyssey (duben 1972), tyto hry se sice komerčně prodávaly, ale nedosáhly tak výrazného úspěchu jako Pong.

V roce 1975 byla představená domácí verze herní konzole Home Pong, která se dala doma připojit k TV. Bushnell vedl Atari k produkci různých variací Pongu (Pong Doubles, Super Pong, Quadrapong, Doctor Pong a Pin Pong), které měly stejnou grafiku, ale obsahovaly různé nové herní prvky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pong na anglické Wikipedii.

  1. How Atari's Pong started the video game revolution 40 years ago
  2. Historie firmy ATARI

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]