Neuromarketing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Neuromarketing studuje funkce mozku při rozhodování o koupi produktu. Jedná se o nový marketingový obor, který sleduje, jak mozek reaguje na určité podněty obsažené v reklamě, značku apod. Pokouší se v mozku najít „spouštěč nákupu“. Neuromarketing využívá nové marketingové studie, které zkoumají vliv marketingových podnětů na reakce spotřebitele a to poznávací, afektivní a senzomotorické. Při výzkumu se používá magnetická rezonance, která měří změny v některých oblastech mozku. Dále elektroencefalografie (EEG), která měří konkrétní činnost spekter mozku či změny fyziologického stavu (kožní galvanické reakce, srdeční frekvence, dechová frekvence).

Tento druh marketingu zkoumá klientovu oblast mozku, která určuje chování při výběru značky, při nákupu produktu nebo jak zaznamenává a interpretuje komerční, reklamní sdělení.

Obchodníci většinou, pro měření efektivity působení reklamní kampaně, sledují výsledky prodeje, vnímání značky apod. na začátku a na konci výzkumného procesu. Ale právě ta prostřední část popisuje, co se děje v mysli spotřebitele. Neuromarketing je nástroj ke zkoumání pravdivých preferencí spotřebitele, které nejsou subjektivně ovlivněny např. zaujetím k určité značce, jméně apod. Výstupem těchto poznatků jsou reklamní kampaně zaměřené na skutečné reakce mozku a produkci takových výrobků a služeb, které budou spotřebiteli efektivně nabízeny a zároveň poptávány. V tomto smyslu, je působení na spotřebitele, skrze výsledky z neuromarketingové analýzy, podprahové.

Podprahovost[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nejdůležitějších marketingových psychologických principů je vytvořit koncept. Zavádění předmětu s určitým tématem do spotřebitelské mysli vyvolá elektrochemické reakce v nervovém řečišti a centru, které toto téma nějakým způsobem kóduje. Následné působení tohoto tématu spolu s určitým podnětem, povede k rychlejšímu zpracování informace. V praxi toho využívají reklamní agentury, které si jsou vědomy nutnosti časté opakovanosti důležitých sdělení, jako např. stěžejní argumenty pro nákup produktu. Podprahové působení na člověka působí, aniž by si to uvědomoval.

Užití[editovat | editovat zdroj]

Metoda neuromarketingu se nepoužívá jen u komerčního marketingu, ale také u sociálního, nekomerčního, jako např. v politickém marketingu apod. S rozvojem neuromarketingové analýzy spotřebitelské mysli vystává na povrch otázka etiky a toho, zdali je pak zákazník schopen se bránit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neuromarketing na anglické Wikipedii.